Jump to content

Calce, Pyrenees-Orientales

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Calce
Calce (Frëngjisht)
Calce (Katalanisht)
Kështjella e Mas de la Fons
Kështjella e Mas de la Fons
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Bruno Valiente
Sipërfaqja
1
23.770 km2 (9.178 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
216
 • Dendësia91/km2 (24/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Calce ( shqiptimi frëngjisht[kals]  ( dëgjoni) ; Katalanisht: Calce ; Shqip: Kalsi) është një komunëdepartamentin Pirenejtë OrientalëFrancën jugore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalsi ndodhet në kantonin Le Riberal dhe në rrethin e Përpinjanit .

Harta e Kalsit dhe komunave përreth

Qeveria dhe politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetarët e bashkive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetar bashkie Fillimi i afatit Fundi i mandatit
Gil Deluncle [1] ? 1815
Pierre Deluncle Vidal [1] 1815 ?
Paul Schramm 2001 2014
Bruno Valiente 2014

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1968135—    
1975116−14.1%
1982124+6.9%
1990161+29.8%
1999185+14.9%
2007225+21.6%
2012217−3.6%
2017210−3.2%

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]