Carl Sagan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Carl Sagan
Carl Sagan in 1980
U lind në
Carl Edward Sagan

(1934-11-09)nëntor 9, 1934
Brooklyn, New York, U.S.
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Seattle, Washington, SH.B.A
Vendi i prehjesIthaca, New York
KombësiaAmerican
ShkollimiUniversiteti i Çikagos
Njohur për
Bashkëshorti/jaLynn Margulis (1957-1965)
Linda Salzman (1968-1981)
Ann Druyan (1981)
Fëmijë5, përfshirë Dorion dhe Nick
ÇmimetNASA Distinguished Public Service Medal (1977)
Pulitzer Prize for General Non-Fiction (1978)
Oersted Medal (1990)
Carl Sagan Award for Public Understanding of Science (1993)
National Academy of Sciences Public Welfare Medal (1994)
Karriera shkencore
Fushat
Institucionet
Këshilltarët e doktoraturësGerard Kuiper
Studentët e doktoraturësClark Chapman, James B. Pollack, Owen Toon
Nënshkrimi

Carl Edward Sagan (9 maj 1934 - 20 dhjetor 1996) ishte një astronom amerikan, kosmologjist, astrofizikant, astrobiologjist, autor dhe popullariziues i shkencës. Kontributet e tij ishin qendrore në zbulimin e temperaturave të larta në sipërfaqen e Veneres. Sidoqofte, ai është i mirënjohur për kontributet e tij në kerkimin shkencor për jetën jashtëtokësore, duke përfshirë demonstrimin eksperimental të prodhimit të amino acideve prej kimikaleve të thjeshta me anë të rrezatimit. Sagan-i mblodhi mesazhet e para të derguara në hapësirë: Pioneer plaque dhe Voyager Golden Record, mesazhe univerzale që potencialisht mund të kuptohen nga intelegjenca jashtëtokësore që mund t'a gjejnë.

Ai ka publikuar me shumë se 600 punime shkencore dhe artikuj dhe ishte autor, bashkëautor dhe editor i më shumë se 20 librave. Sagan-i është i njohur për shumë prej librave të tij të famshëm si The Dragons of Eden,Broca's Brain dhe Pale Blue Dot, dhe fitues i çmimit të vitit 1980 të serisë televizive Cosmos: A Personal Voyage, të cilen e rrëtheu dhe e bashkëshkroi. Seria më e shikuar në historinë e televizionit publik te amerikës, Cosmos është shikuar me shumë se 500 milion njerëz nga 60 vende të ndryshme. Ai gjithashtu është autor i noveles Contact, që ishte bazë e filmit të vitit 1997 i të njejtit emër.

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]