Jump to content

Carlito's Way

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Carlito's way)
Carlito's Way
Arkivi i filmit
Origjinali Carlito's Way
Vendi i prodhimit ShBA
Viti i prodhimit 1993
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 144'
Gjuha origjinale Anglisht
Për moshën 16
Ekipi realizues
Regjia Brian De Palma
Muzika e filmit Patrick Doyle
Prodhuesi i filmit: Epic Productions Inc. dhe Universal Pictures
Aktorë kryesorë
Al Pacino
Sean Penn
Penelope Ann Miller
John Leguizamo


Carlito Brigante (Al Pacino) është një bos i drogës në New York. I dënuar me 30 vjet lirohet vetëm pas 5 viteve falë një gabim procedural dhe aftësisë të avokatit mbrojtës David Kleinfeld (Sean Penn) Carlito ka vendosur mos ti kthehet jetës së më parshme dhe të transferohet në një ishull tropikal. Për të fituar shumën e nevojshme investon dhe merr ne drejtim një klub. Hyn në konflikt me Benny Blanco nga Bronks (John Leguizamo. Carlito e nënvlerëson. Avokati David Kleinfeld, edhe pse e di që Carlito ka hequr dorë e përzien me pabesi ne vrasjen e një bosi mafioz italo-amrikan, të cilit i detyrohej 1.000.000 USD. Carlito pasi hakmerret ndaj avokatit, iu shpëton ndjekjeve të mafiozëve italian, mbërrin në stacion te trenit ky e priste e dashura e tij Gail (Penelope Ann Miller). Carlito është gati për të hipur në tren kur Benny Blanco i ndihmuar nga truproja e vet Carlitos, Pachanga (Luis Guzman) hakmerret.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lokali i Carlitos është i njëjti i Tony Montanës.
Ka përfunduar së realizuari Carlito's Way - Rise To Power (2005)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]