Tony Montana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tony Montana
First appearanceScarface (1983)
Last appearancePayday 2 (2016)
Created byOliver Stone
Portrayed byAl Pacino
In-universe information
Full nameAntonio Montana
OccupationUshtar (më parë)
Lord i drogës
FamilyGina Montana (motër)
Georgina Montana (nënë)
SpouseElvira Hancock
NationalityKubanez

Antonio "Tony" Montana është protagonisti në filmin e vitit 1983 ScarfaceBrian DePalma. Ky personazh është portretizuar nga Al Pacino në film dhe është dubluar nga André Sogliuzzo në videolojën e vitit 2006 Scarface: The World Is Yours. Duke mishëruar ngritjen nga poshtë lart, Tony Montana është kthyer në një ikonë kulturore dhe është një nga personazhet më të njohur të filmit ndonjëherë.

Në vitin 2008, Montana u emërua personazhi i 27-të më i madh i filmit nga revista Empire.[1] Personazhi bazohet pjesërisht tek Tony Camonte, protagonisti i romanit origjinal dhe i përshtatjes së filmit të vitit 1932; Camonte ishte, nga ana tjetër, një përshtatje e Tony Guarino nga romani i vitit 1929, i cili nga ana e tij ishte një fiksionalizim i lirë i gangsterit italo-amerikan të jetës reale Al Capone, i lindur në Brooklyn, Nju Jork më 1899.[2] Në ndryshim nga Guarino dhe Camonte, të cilët ishin emigrantë italianë, Montana është një emigrant kubanez. Sipas Oliver Stone, mbiemri i Tony ishte frymëzuar nga qendërmbrojtësi i atëhershëm i NFL Joe Montana, lojtari i preferuar i Stone. Një roman paraardhëse, Scarface: The Beginning, shkruar nga L. A. Banks, u botua më 2006.[3][4] Montana ka një mbresë të madhe në fytyrën e tij, gjë që shpjegon pse ai njihet si Scarface. Ky është i njëjti lloj mbresë që mori Al Capone nga një zënkë në bar në vitin 1917 në Harvard Inn.[5][6]

Pacino insistoi të merrte rolin kryesor si Tony Montana, megjithëse Robert De Niro i ishte ofruar dhe e kishte refuzuar.[7][8] Pacino punoi me trajnerë të ndryshëm për këtë rol, duke përfshirë ekspertë në luftimin me thikë dhe boksierin Roberto Durán. Durán gjithashtu ndihmoi në frymëzimin e personazhit, i cili kishte "një luan të caktuar brenda tij", sipas Pacino. Personazhi emigrant i Meryl StreepSophie's Choice (1982) ndikoi gjithashtu në portretizimin e Tony Montanës nga Pacino. Bashkë-ylli i tij Steven Bauer dhe një trajner i dialekteve e ndihmuan atë të mësonte aspekte të dialektit dhe shqiptimit kuban.[9]

Libër komik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një libër komik një herë në vitin 2003 u bë për 20 vjetorin e filmit si një pseudo-vazhdim. Ajo shfaqet direkt në fund të filmit, ku autoritetet vlerësojnë dëmin e bërë në rezidencën e Montana, vetëm për të zbuluar Tony ende gjallë në shatërvan, trupi i tij ishte aq i droguar sa nuk pushoi së punuari. Pas muajsh në spital, Toni përshëndetet nga policët e korruptuar të cilët thonë se qeveria federale sekuestroi gjithçka. Libri gjithashtu bën që Sosa të vazhdojë hakmarrjen e tij kundër Tonit dhe ofron disa nga historitë e Sosës, në të cilat ai punësoi fshatarë të varfër për të prodhuar drogë në këmbim të mbështetjes së tyre financiare, a la Pablo Escobar.

Video lojëra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Videoloja e vitit 2006 Scarface: The World Is Yours është një pseudo-vazhdim i filmit, i cili përmban një fund alternativ ku Tony vret Skull dhe arrin të arratiset nga rezidenca e tij përpara se njerëzit e Sosës dhe policia ta pushtojnë atë. Megjithatë, ai humbet të gjitha paratë dhe drogën e tij. I supozuar i vdekur, ai fshihet në një kasolle të vogël pranë Virginia Key Beach, ku vajton vdekjen e Manny, mallkon veten që nuk i dëgjoi këshillat e të tjerëve për shkak të kokëfortësisë së tij, vendos të lërë kokainën dhe planifikon hakmarrjen e tij kundër Sosës. Tre muaj më vonë, Tony del nga streha për të rindërtuar perandorinë e tij kriminale dhe fiton 10,000 dollarë në një ditë të vetme duke shitur drogë, të cilat ai jep ryshfet disa oficerë policie të fshehtë, të cilët kanë sekuestruar rezidencën e tij, duke e lejuar atë të kthehet. Ai vazhdon të zgjerojë perandorinë e tij dhe të eliminojë rivalë të shumtë që janë të etur për të marrë përsipër. Ai ende përballet me kundërshtimin e Sosa dhe Gaspar Gomez, të cilët janë bashkuar për të krijuar një monopol droge dhe për të vendosur çmimet e tyre në mënyrë të paarsyeshme të larta. Tony gjithashtu tradhtohet nga avokati i tij, George Sheffield, i cili është në një aleancë të fshehtë me Sosa dhe Gomez dhe e çon atë në një kurth, të cilit ai mezi i shpëton. Përfundimisht, Tony mund të eliminojë të gjithë konkurrencën e tij në Miami dhe të rivendosë perandorinë e tij përpara se të udhëtojë në Karaibe për të ndihmuar një prodhues kokaine të quajtur "The Sandman", i cili i shet atij plantacionin e tij. Gjatë kësaj kohe, Tony takohet edhe me ish të dashurën e The Sandman, Venusin, me të cilën hyn në një lidhje. Tani lordi më i fuqishëm i drogës në Miami, Tony vendos të marrë hakmarrjen e tij ndaj Sosa, Gomez dhe Sheffield dhe sulmon rezidencën e të parës, duke vrarë të tre ata. Gjatë daljes, ai ndeshet me një nga gocat e mbijetuara të Sosës, të cilin e kursen dhe e punëson si kupëmbajtëse. Loja përfundon me Tony të martuar me Venusin dhe duke jetuar në luks, duke ndjerë se më në fund mori atë që po i vinte: botën.

Toni gjithashtu shfaqet në videolojën e vitit 2006, Scarface: Money. Power. Respect.

Tony shfaqet në videolojën Payday 2 si një personazh i luajtshëm i quajtur "Scarface", i përfshirë në Paketën e Personazheve të Scarface të lëshuar më 2016. Ai dublohet nga André Sogliuzzo, i cili më parë e dubloi atë në Scarface: The World Is Yours. DLC përfshinte gjithashtu një grabitje në rezidencën e Tony në Miami.[10] Në vitin 2020, për shkak të një marrëveshjeje ligjore me Universal Pictures, Toni nuk mund të blihej më nga lojtarë të rinj.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The 100 Greatest Movie Characters| 70. Tony Montana | Empire" (në anglisht). www.empireonline.com. 5 dhjetor 2006. Marrë më 21 tetor 2011.
  2. ^ "Al Capone". fbi.gov/history (në anglisht). Marrë më 3 nëntor 2022.
  3. ^ Mohamed, Hamza (29 gusht 2013). "Why I love … the confident evil of Tony Montana" (në anglisht). Theguardian.com. Marrë më 11 mars 2016.
  4. ^ Haines, Lester (6 nëntor 2015). "Scarface's explosive 'Little Friend' goes under the hammer". The Register (në anglisht). Marrë më 11 mars 2016.
  5. ^ Nix, Elizabeth. ""8 Things You Should Know About Al Capone"". history.com (në anglisht). Marrë më 3 nëntor 2022.
  6. ^ Kale, Pauline (19 dhjetor 1983). "The Fake Force Of Tony Montana" (në anglisht). New Yorker. Marrë më 19 gusht 2020.
  7. ^ Miller, Julie (24 gusht 2011). "Al Pacino Did Not Want Michelle Pfeiffer For Scarface and 8 Other Revelations About the Gangster Classic" (në anglisht). Movieline. Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2013. Marrë më 3 dhjetor 2013.
  8. ^ "15 Things You (Probably) Didn't Know About Scarface" (në anglisht). ShortList. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2013. Marrë më 7 dhjetor 2013.
  9. ^ * "Reflections On Scarface (Page 2)" (në anglisht). Empire. 2011. Arkivuar nga origjinali më 5 janar 2014. Marrë më 4 janar 2013.
  10. ^ "SAY HELLO TO OUR LITTLE FRIEND – PAYDAY 2™ COLLABORATION WITH NBCUNIVERSAL BRAND DEVELOPMENT FOR SCARFACE™ THEMED CHARACTER PACK AND HEIST" (në anglisht). 14 dhjetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2018. Marrë më 9 qershor 2018.