Scarface

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Scarface
Posteri i shfaqjes teatrale
Regjia ngaBrian De Palma
Skenari ngaOliver Stone
ProdhuesiMartin Bregman
LuajnëAl Pacino
KinematografiaJohn A. Alonzo
Montazhi
MuzikaGiorgio Moroder

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaUniversal Pictures[1]
Data e publikimit
1 dhjetor 1983 (New York City)
9 dhjetor 1983 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
170 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$23.5–37 milion[2][3][4]
Fitimi$66 milion[5]

Scarface është një film dramë krimi amerikan i vitit 1983 me regji të Brian De Palma dhe shkruar nga Oliver Stone.[6] I bazuar lirshëm në romanin e vitit 1929 me të njëjtin emër dhe duke shërbyer si një ribërje e filmit të vitit 1932,[7][8][9] ai tregon historinë e refugjatit kubanez Tony Montana (Al Pacino), i cili mbërrin pa para në Miami gjatë ngritje varkash Mariel dhe bëhet një lord i fuqishëm droge. Në film luajnë Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio dhe Robert Loggia.[6] De Palma ia kushtoi këtë version të Scarface kujtimeve të Howard Hawks dhe Ben Hecht, shkrimtarët e filmit origjinal.

Pacino u interesua për një ribërje të versionit të vitit 1932 pasi e pa atë dhe ai dhe producenti Martin Bregman filluan ta zhvillonin atë. Sidney Lumet fillimisht u punësua për të drejtuar filmin, por u zëvendësua nga De Palma, i cili punësoi Stone për të shkruar skenarin. Xhirimet u zhvilluan nga nëntori 1982 deri në maj 1983, në Los Angeles dhe Miami. Kolona zanore e filmit u kompozua nga Giorgio Moroder.

Scarface u shfaq premierë në New York City më 1 dhjetor 1983 dhe u publikua më 9 dhjetor nga Universal Pictures. Filmi fitoi 45 milionë dollarë në arkat e brendshme dhe 66 milionë dollarë në mbarë botën. Pritja fillestare kritike ishte negative për shkak të dhunës së tepruar, fyerjeve dhe përdorimit grafikë të drogës. Disa emigrantë kubanë në Miami kundërshtuan portretizimin e kubanezëve në film si kriminelë dhe trafikantë droge. Në vitet që pasuan, kritikët e kanë rivlerësuar atë dhe tani konsiderohet si një nga filmat më të mëdhenj të gangsterëve të realizuar ndonjëherë.[10] Skenaristët dhe regjisorët si Martin Scorsese e kanë lavdëruar filmin dhe është referuar gjerësisht në kulturën pop, veçanërisht në muzikën hip hop,[11][12] si dhe në libra komike, programe televizive dhe lojëra video. Filmi është konsideruar si një klasik kulti.[13][14][15]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1980, refugjati kuban dhe ish i dënuari Tony Montana mbërrin në Miami, si pjesë e ngritjes së varkave Mariel, ku ai dërgohet në një kamp refugjatësh me mikun e tij më të mirë Manny Ray dhe shoqëruesit e tyre Angel dhe Chi-Chi. Të katër ata lirohen dhe u jepen kartat e gjelbër në këmbim të vrasjes së një ish gjenerali kubanez me kërkesë të bosit të drogës në Maiami, Frank Lopez. Ata gjejnë punë si pjatalarëse në një restorant, por janë të pakënaqur. Tony deklaron se ai është menduar për gjëra më të mëdha.

Krahu i djathtë i Frank, Omar Suarez, i dërgon të katërt për të blerë kokainë nga tregtarët kolumbianë. Tony dhe Angel kapen nën kërcënimin e armëve dhe Toni detyrohet të shikojë Engjëllin duke u copëtuar me sharrë elektrike përpara se Manny dhe Chi-Chi ta shpëtojnë atë. Të tre vrasin kolumbianët dhe personalisht ia dorëzojnë Frankun drogën dhe paratë e gjetura, duke dyshuar se Omari i kishte vendosur ato.

Gjatë takimit të tyre, Tony tërhiqet nga gruaja trofe e Frankut, Elvira. Tony dhe Manny fillojnë të punojnë për Frank. Më vonë, Tony viziton nënën dhe motrën e tij më të vogël Gina, nga të cilat kjo e fundit është tepër e mbrojtur. I neveritur nga jeta e tij kriminale, nëna e tij e nxjerr jashtë. Manny tërhiqet nga Gina, por Tony i thotë që të qëndrojë larg saj.

Frank dërgon Tonin dhe Omarin në Cochabamba, Bolivi, për t'u takuar me mbretin e kokainës Alejandro Sosa. Gjatë takimit, Omar është i pakënaqur kur Toni negocion një marrëveshje të madhe pa miratimin e Frank. Sosa më vonë i ka varur njerëzit e tij Omarin nga një helikopter, duke i thënë Tonit se ai ishte një informator policie dhe se Frank ka gjykim të dobët për të pasur besim tek ai. Tony garanton organizatën e Frank; Sosa e pëlqen Tonin dhe pranon marrëveshjen, por e paralajmëron Tonin që të mos e tradhtojë kurrë.

Duke parë që Franku është i indinjuar nga vdekja e Omarit dhe përmasat e marrëveshjes me Sosa, Toni ngre një operacion të pavarur kokaine. Mel Bernstein, një detektiv i korruptuar i policisë në listën e pagave të Frank, akuzon Tonin në një klub nate dhe përpiqet të zhvasë para prej tij në këmbim të mbrojtjes nga policia. Toni vëren Gina duke u vëllazëruar me një burrë dhe i rrah ata të dy kur e sheh atë duke e përkëdhelur. Vrasësit më pas tentojnë të vrasin Tonin, i cili shpëton me një plagë plumbi. Ai përballet me Frank dhe Bernstein, i sigurt se ata orkestruan sulmin; Frank rrëfen përfshirjen e tij me armë dhe lutet për jetën e tij, por Toni e detyron Manny që ta qëllojë atë për të vdekur përpara se të vazhdojë të vrasë Bernstein. Toni martohet me Elvirën dhe bëhet distributori i produktit të Sosa-s, duke përdorur fitimet e tij për të ndërtuar një perandori biznesi shumë-milionëshe dhe për të ndërtuar një pasuri të madhe, të mbrojtur shumë.

Në vitin 1983, një operacion kundër pastrimit të parave nga agjentë federalë rezulton që Toni të akuzohet për evazion fiskal dhe të përballet me një dënim me burg. Sosa ofron të përdorë lidhjet e tij me qeverinë për të mbajtur Tonin jashtë burgut, por vetëm nëse Toni ndihmon të vrasë një aktivist që synon të ekspozojë operacionet e drogës së Sosës. Gjatë darkës në një restorant luksoz, Toni akuzon Manin se ka shkaktuar arrestimin e tij dhe Elvirën si një djallues jopjellor, duke bërë që Elvira ta lërë atë.

Toni dhe shërbëtori i Sosës, "Shadow", udhëtojnë në New York City për të kryer atentatin. Shadow vendos një bombë të kontrolluar nga radio nën makinën e burrit, por Toni përpiqet të anulojë goditjen kur e pa atë të shoqëruar nga gruaja dhe fëmijët e tij. Kur Shadow refuzon të tërhiqet, Toni e vret atë përpara se të mund të shpërthejë bombën. Toni kthehet në Majami, ku një Sosa e tërbuar e thërret atë për t'i premtuar hakmarrje për lejimin e aktivistit të jepte ekspozimin. Me urdhër të nënës së tij, Toni, i cili konsumohet shumë nga kokaina, gjurmon Gina dhe e gjen me Manin; në një sulm të tërbimit, Toni qëllon Manny-n për të vdekur vetëm për të mësuar se Gina sapo ishte martuar me të. Një Toni i shqetësuar kthehet në pasurinë e tij me Gina dhe fillon një konsumim masiv kokaine në zyrën e tij.

Njerëzit e Sosës fillojnë të pushtojnë terrenin dhe të vrasin rojet e Tonit ndërsa Gina hyn në zyrë me një revole Chief's Special, duke e akuzuar atë se e dëshironte atë për vete. Ajo e qëllon dhe e plagos, por vritet nga një nga njerëzit e Sosës, të cilin Tony e vret në këmbim. Toni vendos një pushkë M16 me një granatëhedhës M203 të montuar poshtë kundër pushtuesve, duke vrarë shumë prej tyre, por duke pësuar plagë të shumta me armë zjarri. Ai përqesh sulmuesit e tij derisa një vrasës ngjitet në zyrë dhe e qëllon pas shpine me një double-barreled shotgun. Trupi i Tonit bie nga ballkoni në një pishinë, ku noton pranë bazës së një globi që mban moton ironike "Bota është e jotja".

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Al Pacino si Tony Montana: një refugjat kuban që bëhet një lord i pasur droge në Miami
 • Steven Bauer si Manny Ray: Miku dhe krahu i djathtë i Tony
 • Michelle Pfeiffer si Elvira: Gruaja e Frank Lopez, e cila më vonë martohet me Tony Montana
 • Mary Elizabeth Mastrantonio si Gina: Motra e Tonit, ndaj së cilës ai është tepër i mbrojtur
 • Robert Loggia si Frank Lopez: një lord droge në Maiami, i cili udhëzon Tony dhe Manny
 • Míriam Colón si Mama Montana: nëna e Tony
 • F. Murray Abraham si Omar: krahu i djathtë i Frankut, i cili është skeptik për Tony
 • Paul Shenar si Alejandro Sosa: një lord droge bolivian dhe furnizues për Tony
 • Harris Yulin si Bernstein: një oficer policie i shtrembër në listën e pagave të Lopez, i cili përpiqet të zhvasë Tony
 • Ángel Salazar si Chi-Chi: një shok i Tony
 • Arnaldo Santana si Ernie: një truprojë e Frankut, i cili më vonë punon për Tonin
 • Pepe Serna si Angel: një shok i Tony
 • Michael P. Moran si Nick the Pig: një vartës Tony
 • Al Israel si Hector the Toad:një trafikant kolumbian droge
 • Dennis Holahan si Banker: një bankier i përdorur nga Toni për të pastruar paratë e tij
 • Mark Margolis si Shadow: një vartës i Sosa
 • Michael Alldredge si Sheffield: avokati i Tony
 • Ted Beniades si Seidelbaum: një oficer policie i fshehtë
 • Albert Carrier si Pedro Quinn: kryetar i Andes Sugar Corporation[16]
 • Caesar Cordova si Taco Stand Cook: një kuzhinier nga Cuban Diner[17]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c "Scarface (1983)". AFI Catalog of Feature Films (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2019. Marrë më 17 korrik 2019.
 2. ^ Harmetz, Aljean (1983-10-30). "MOVIE 'SCARFACE' RECEIVES X RATING". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2020. Marrë më 13 prill 2020.
 3. ^ "Inside 'Scarface's' Sometimes Rocky Road to Becoming a Classic". Variety (në anglisht). 7 dhjetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2018. Marrë më 17 korrik 2019.
 4. ^ Bailey, Jason (20 prill 2018). "Revisiting the Controversy Surrounding Scarface". Vulture (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2020. Marrë më 3 qershor 2020.
 5. ^ "Scarface (1983)". Box Office Mojo (në anglisht). IMDb. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2020. Marrë më 17 korrik 2019.
 6. ^ a b "Scarface (1983)". Turner Classic Movies (në anglisht). Atlanta: Turner Broadcasting System (Time Warner). Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2017. Marrë më 11 janar 2017.
 7. ^ "Scarface". Writers Guild of America West (në anglisht). 1 shtator 1983. Marrë më 28 mars 2022.
 8. ^ Menta, Anna (14 maj 2020). "The Original 'Scarface' Isn't From 1983—It's From 1932, And You Can Watch It Online". Decider (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2021. Marrë më 20 nëntor 2021.
 9. ^ Knight, Rich (4 nëntor 2021). "5 Remakes That Are Arguably Superior To The Original, Including Scarface". Cinema Blend (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2021. Marrë më 20 nëntor 2021.
 10. ^ Sharp, Nathan (29 maj 2021). "10 Best Gangster Movies, According to American Film Institute". screenrant.com (në anglisht). Marrë më 16 gusht 2021.
 11. ^ "Why the hip-hop community still worships 'Scarface'" (në anglisht). 26 gusht 2011. Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2017. Marrë më 13 tetor 2017.
 12. ^ "Scarface's impact on hip-hop culture" (në anglisht). 26 gusht 2011. Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2017. Marrë më 13 tetor 2017.
 13. ^ "10 Crazy Facts You Might Not Know About Scarface" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2017. Marrë më 13 tetor 2017.
 14. ^ "Why Scarface is one of the top 10 cult movies". Entertainment Weekly (në anglisht). 20 maj 2003. Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2017. Marrë më 13 tetor 2017.
 15. ^ GROBEL, LAWRENCE. "Reflections On Scarface". Empire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2017. Marrë më 13 tetor 2017.
 16. ^ "Albert Carrier". Fandango (në anglisht). Marrë më 17 dhjetor 2021.
 17. ^ THR Staff (28 gusht 2020). "Caesar Cordova, Actor in 'Scarface' and 'Carlito's Way', Dies at 84". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 17 dhjetor 2021.