Scarface

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Scarface është një film amerikan 1983 krimi i drejtuar nga Brian De Palma, i shkruar nga Oliver Stone, prodhuar nga Martin Bregman, dhe starring Al Pacino si Tony Montana. Një xhirim i filmit 1932 me të njëjtin emër, filmi tregon historinë e një refugjati kuban i cili vjen në Miami në vitin 1980 me Boatlift Mariel, dhe të bëhet një kingpin kartelit të drogës gjatë bumit të kokainës në vitet 1980.Filmi është i përkushtuar për Howard Hawks dhe Ben Hecht, drejtori dhe skenaristi kryesor, respektivisht, i filmit origjinal.

Reagimi fillestar kritike për Scarface ishte e përzier, me kritika mbi dhunën e tepruar dhe gjuhës grafik. Disa emigrantëve kubanë në Miami kundërshtoi për portretizimin filmit e kubanë si kriminelët dhe trafikantët e drogës.

Komplot

Në vitin 1980, Kuban refugjat Tony Montana (Al Pacino) arrin në Majami gjatë boatlift Mariel. Ai, së bashku me mikun e tij më të mirë Manny Ribera (Steven Bauer), dhe miqtë e tyre dhe bashkëpunëtorët engjëll (Pepe Serna) dhe Chi-Chi (Ángel Salazar), janë dërguar në "Qytetin e lirisë," një kamp refugjatësh. Në këmbim për vrasjen e një ish-zyrtar nga qeveria kubane me kërkesën e tregtari të pasur të drogës, Frank Lopez (Robert Loggia), grupi është i liruar nga Qytetin e Lirisë dhe iu dha kartat jeshile. Nga jashtë, ata janë duke ofruar një marrëveshje nga ithtarin Omar Frank Suarez (F. Murray Abraham) për të blerë nga shitësit e kokainës kolumbiane. Marrëveshja bie përmes dhe Angel është shpërbë me një sharrë elektrike me zinxhir nga kolumbian. Manny dhe Chi-Chi stuhi apartament para se të njëjtin fat Tony godet, dhe kolumbianë janë vrarë. Dyshuar se Omar tradhtuar ata, Tony dhe Manny insistojnë në duke i dhënë personalisht Frank paratë dhe droga të shikohet nga marrëveshja. Impresionuar, Frank fton Toni dhe Manny. Gjatë takimit të tyre, Tony mblidhet, dhe është tërhequr menjëherë për të dashurën, Elvira Hancock (Michelle Pfeiffer), Frank.

Muaj më vonë, Tony viziton Georgina tij amtare (Miriam Colón), dhe motrën e vogël, Gina (Mary Elizabeth Mastrantonio), prej të cilëve ai është i ashpër mbrojtëse. Nëna e tij është i lodhur nga jeta e tij të krimit dhe hedh atë jashtë. Siç theksoi Tony merr në makinën e tij e pritjes, komentet e Manny mbi bukurinë e Gina para duke u paralajmëruar nga Tony për të qëndruar larg prej saj.

Frank dërgon Toni dhe Omar në Bolivi për t'u takuar me kokainë Sosa Allatin Alejandro (Paul Shenar). Tony bie dakord për një marrëveshje me Sosa pa miratimin Frank, dhe Omar lë për të kontaktuar Frank. Sosa zbulon se Omar është një informator i policisë dhe pastaj ka dëshmi Tony si një çekiç Omar është shtyrë për vdekjen e tij nga një helikopter. Tony vouches për pjesën tjetër të organizatës së tij dhe i sinqertë, dhe Sosa pajtohet për marrëveshje, ikje me një paralajmërim se Tony kurrë nuk do ta tradhtonte. Në Majami, Frank është zemëruar nga abdikim e Omar dhe marrëveshja paautorizuar goditur nga Tony. Marrëdhënia midis Tony dhe Frank shkrin, dhe Tony themelon organizatën e vet dhe informon Elvira synimet e tij në drejtim të saj.

Në një klub nate, Toni është tronditur nga poshtë korruptuar Bernstein detektivë Mel (Harris Yulin), i cili propozon të "taksë" e biznesit Tony marrëdhëniet në këmbim për mbrojtjen e policisë dhe informimit. Tony Angers Frank tej duke ndjekur haptazi Elvira në klub. Tony sheh vallëzimi Gina me një tregtar droge. Ai hedh tregtari jashtë, dhe pas një shkëmbim të nxehtë ai godet Gina para Manny merr shtëpinë e saj. Përpjekje për të vrarë kriminelët Toni, por ai shpëton. Dyshuar se bosi i tij ish dërgoi dy Bernstein dhe kriminelët, Tony, Manny dhe Chi-Chi shkuar në zyrën e Frank, ku ata gjejnë atë me Bernstein. Kur një telefonatë planifikuar telefon me një nga xhelatët e Tony ngre përfshirjen Frank, Manny vret Frank dhe Tony vret Bernstein. Toni merr Elvira dhe perandorinë konfiskon Frank.

Me furnizimeve Sosa-së, Tony ndërton një perandori multi-milion dollarësh, dhe më vonë ai martohet Elvira. Megjithatë, operacioni lufton si Toni dhe Elvira tepër përdorin kokainë, pastrues Toni paratë kërkon më shumë paguajnë, dhe Manny rritet nxehur si Tony merr të gjitha kredive për suksesin e tyre. Përfundimisht, Toni është i ngarkuar me pastrim parash dhe evazion fiskal pas një operacioni policor gjëmba. Sosa ofron për të përdorur lidhjet e qeverisë së tij për të mbajtur Toni nga burgu nëse Tony vret një gazetar bolivian synuar të vë në dukje Sosa gjatë një fjalimi në Kombet e Bashkuara. Më vonë, Tony tej shtyn Manny dhe Elvira larg duke fajësuar shokun e tij për arrestimin e tij dhe duke akuzuar gruan e tij për të qenë jopjellor për shkak të përdorimit të saj të drogës. Pas një luftë, Elvira lë Toni.

Në New York City, Tony, Chi-Chi dhe Alberto Sosa s lake (Marku Margolis) të përgatisë për vrasjen. Bimët Alberto një bombë në makinën e gazetarit, por kur ai është i shoqëruar papritur nga familja e tij, Tony anullon misionit. Alberto këmbëngul në vazhdimin, Tony detyruar për të vrarë atë. Më vonë, Tony mëson se Manny dhe Gina kanë munguar për disa ditë. Pas kthimit në shtëpi, Toni është kontaktuar nga një Sosa zemëruar për shkak të dështimit të misionit. Sosa përfundon marrëdhënien e tyre të biznesit dhe të kujton Tony se ai nuk duhet të ketë tradhtoi.

Në kërkim të Gina, Tony shkon në shtëpinë e nënes së tij. Ajo i jep atij një adresë në kokosit Grove. Në adresën, Manny hap derën veshur një bathrobe. Kur Tony gjithashtu sheh Gina në një mantel, ai vret Manny. Gina Toni tregon se ajo dhe Manny kishte gotten sapo martuar ditë më parë dhe janë duke planifikuar të papritur atë.

Toni dhe njerëzit e tij për të marrë Gina rezidencë Toni. Tony shpall luftë mbi Sosa para varrosje fytyrën e tij në një grumbull gurësh të madhe të kokainës. Ndërkohë, burrat Sosa-së të fillojë sulmuar rezidencë dhe vrasjen e burrave Tony. Një Gina droguar akuzon Toni e duan veten e saj, para se të shtënat atë në këmbë. Njëri prej burrave Sosa fidaneve dhe vret Gina. Tony vret njeriun dhe bëhet shqetësuar në sytë e kufomës Gina. Chi-Chi është vrarë edhe nga vrasësit Sosa-së. Në një tërbim kokainës-ushqyer, Tony përdor një pushkë granatë-hedhës-pajisur për burrat Assault Sosa-së. Toni është qëlluar në mënyrë të përsëritur, por vazhdon të luftojë derisa ai është qëlluar në shpinë. Kufoma Toni bie në një burim më poshtë, në frontin e një lexim statujë, "Bota është juaji".