Jump to content

Michelle Pfeiffer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Michelle Pfeiffer
Pfeiffer in 2007
U lind në(1958-04-29)prill 29, 1958
Emrat e tjerëMichelle Marie Pfeiffer
ProfesioniActress, Singer, Producer
Vite aktiviteti1978–present
Bashkëshorti/ja
(m. 1981⁠–⁠1988)

(m. 1993)
Fëmijë2
FamiljaDedee Pfeiffer (sister)

Michelle Marie Pfeiffer (/faɪfər/; lindur më 29 prill të vitit 1958) është një aktore amerikane, këngëtare dhe producente. Ajo filloi karrierën e saj të aktrimit në vitin 1978 dhe kishte rolin e saj të parë drejtues në filmin muzikor Grease 2 (në vitin 1982), para se të merrte vëmendjen e përgjithshme në vitin 1983 për shfaqjen e saj në filmin e krimit Scarface. Ndërmjet vitit 1987 dhe vitit 1989 ajo luajti në The Witches of Eastwick, Tequila Sunrise, Married to the Mob dhe The Fabulous Baker Boys, për të cilën ajo mori një nominim të Akademisë si Aktorja më e mirë mbështetëse, The Russian House dhe The Fabulous Baker Boys, për të cilat ajo mori një nominim si Aktorja më e Mirë, një nominim i përsëritur në rolin e saj të vitit 1992 në filmin Love Field. Në vitin 1992, Pfeiffer gjithashtu luajti rolin e Catwoman tek Batman Returns ; Më vonë, Pfeiffer portretizoi një numër rolesh udhëheqëse në filma të tillë si Dangerous Minds (1995), What Lies Beneath (2000), Hairspray (2007) dhe Dark Shadows (2012).

Pfeiffer u nominua për Çmimin e Akademisë për aktoren më të mirë mbështetëse dhe fitoi çmimin BAFTA për aktoren më të mirë në rolin mbështetës për filmin Dangeorous Liaisons (1988) dhe u nominua për çmimin e Akademisë për aktoren më të mirë dhe fitoi çmimin Golden Globe për aktoren më të mirë - Drama e Filmit The Fabulous Baker Boys (1989). Ajo mori një nominim të tretë të Oscar për Love Field (1992). Rolet e saj të tjera të filmit përfshijnë The Witches of Eastwick (1987), Married to the Mob (1988), Frankie and Johnny (1991), The Age of Innocence (1993), Wolf (1994), White Oleander (2002), Mother! (2017) dhe Murder on the Orient Express (2017). Ajo mori nominimin e saj të parë Emmy Award për portretizimin e Ruth Madoff në filmin televiziv HBO The Wizard of Lies (2017).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pfeiffer ka lindur në Santa Ana, California, e dyta nga katër fëmijët e Richard Pfeiffer, një kontraktues i ajrit të kondicionuar,[1] dhe Donna (Taverna), një shtëpiake. Ajo ka një vëlla më të madh, Rick (i lindur në vitin 1955) dhe dy motra më të vogla, Dedee Pfeiffer (e lindur në vitin 1964), aktore televizive dhe filmike,[2]dhe Lori Pfeiffer (e lindur në vitin 1965). Prindërit e saj ishin të dy me origjinë nga Dakota e Veriut.[3] Gjyshi i saj nga babai ishte me prejardhje gjermane dhe gjyshja e saj atërore ishte me prejardhje Angleze, Welsh, Franceze, Irlandeze dhe Holandeze, ndërsa gjyshi i saj i nënës ishte me prejardhje Svicerano-Gjermane dhe gjyshja e saj e nënës me origjinë Suedeze. Familja u transferua në Midway City, ku Pfeiffer kaloi fëmijërinë e saj.[4][5] The family moved to Midway City, where Pfeiffer spent her childhood.[6]

Ajo ndoqi shkollën e mesme në Fountain Valley, diplomuar në vitin 1976. Ajo punoi si një vajzë e kontrollit në supermarketin Vons, dhe ndoqi Kolegjin Golden West[7] ku ajo ishte një anëtare e Alpha Delta Pi Sorority. Pas një trajnimi të shkurtër për të qenë një stenografe gjykatëse, ajo vendosi për një karrierë në aktrim.[8] Ajo fitoi konkursin e bukurisë së Miss Orange County në vitin 1978 dhe mori pjesë në konkursin Miss California në të njëjtin vit, duke përfunduar në pozitën e 6-të.[9] Pas pjesëmarrjes së saj në këto shfaqje, ajo fitoi një agjent veprues dhe filloi të provonte audicionet për televizionin dhe filmat.[10]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1978–1982: Aktrimi i hershëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqjet e hershme të akt rimit të Pfeiffer përfshinin role të televizionit në Fantasy Island,[11] Delta House dhe Cats BAD ndër të tjera. Ajo ishte një nga kandidatët për të dëgjuar si zëvendësuese për Kate Jackson në serinë televizive Charlie's Angels në vitin 1979, edhe pse pjesa shkoi në Shelley Hack. Ajo kishte role të vogla në disa filma teatralë, përfshirë "Falling in Love Again" (1980) me Susannah York, The Hollywood Knights (1980) përballë Tony Danza dhe Charlie Chan dhe mallkimi i Mbretëreshës së Dragoit (1981) me shumë sukses në zyrën kritike apo në kuti. Pfeiffer më vonë tha për punën e saj të hershme në ekran: "Më duhej të mësoja se si të veproja ... Ndërkohë, unë isha duke luajtur bimbos dhe duke u futur në pamjen time." Ajo u shfaq në një reklamë televizive për sapun Lux,[12] dhe mori mësime aktive në Beverly Hills Playhouse, para se të shfaqej në tre filma të tjerë televiziv - Callie dhe Son (1981) me Lindsay Wagner, The Children Nobody Wanted (1981) dhe një xhirim filmi televiziv në vitin 1981 nga Splendor Bari.

Më pas, ajo u ul me rolin e saj të parë të filmit si Stephanie Zinone në Grease 2 (në vitin 1982), vazhdim i filmit muzikor Grease (në vitin 1978) Filmi ishte një dështim kritik dhe komercial, dhe publikimi i solos "Cool Rider" i Pfeiffer nga fonogrami i filmit në PolyGram nuk arriti të futej në listat e muzikës. Megjithatë, Pfeiffer mori një vëmendje pozitive për performancën e saj, sidomos nga The New York Times, e cila tha: "Edhe pse ajo është një prurje relativisht e re e ekranit, Miss Pfeiffer arrin të duket shumë më e pasigurt dhe e rehatshme se kushdo tjetër në cast".[13] Megjithë ikjen nga kritikat, agjenti i Pfeiffer më vonë pranoi se shoqërimi i saj me filmin nënkuptonte se "ajo nuk mund të merrte ndonjë punë, askush nuk donte ta punësonte".[14]

1983-1989: Përparime dhe arritje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drejtori Brian De Palma, pasi kishte parë Grease 2, refuzoi të provonte Pfeiffer për Scarface (1983), por u kënaq në këmbënguljen e Martin Bregman, producentit të filmit. Ajo kishte bërë castin si gruaja e fiksuar pas kokainës, Elvira Hancock.[15] Filmi u konsiderua tepër i dhunshëm nga shumica e kritikëve, por u bë një hit komercial dhe fitoi një kult të madh në vitet në vijim.[16]Pfeiffer mori komente pozitive për turnin e saj mbështetës; Richard Corliss nga Time Magazine shkroi, "shumica e filmave të mëdhenj janë në rregull: Michelle Pfeiffer është më mirë ..."[17] ndërsa Dominick Dunne, në një artikull për Vanity Fair me titull "Ambicia bjonde", shkruante: " është në prag të stardonit Në fjalimin e industrisë, ajo është e nxehtë "[18]

Pfeiffer në vitin 1985

Pas Scarface, ajo luajti në Diana në komedinë e John Landis në Into the Night (1985), përballë Jeff Goldblum, Isabeau d'Anjou në filmin e fantazisë Richard Donner Ladyhawke (1985), përballë Rutger Hauer dhe Matthew Broderick, Besimi Healy në Sweet Liberty Alan Alda (1986), përballë Michael Caine dhe Brenda Landers në një segment të parodisë Sci-Fi të viteve 1950 Amazon Women on the Moon (1987), të cilat, megjithë arritjen e suksesit të thjeshtë komercial, ndihmuan në krijimin e saj si aktore. Më në fund, ajo shënoi një goditje të madhe në kinema si Sukie Ridgemont në përshtatjen e vitit 1987 të romanit të John Updike, The Witches of Eastwick, së bashku me Jack Nicholson, Cher dhe Susan Sarandon. Filmi ka shitur mbi 63.7 milionë dollarë në vend, ekuivalente me $ 134.4 milion në 2016 dollarë.[19]

Pfeiffer u hodh kundër llojit, si vejushë e gangsterit të vrarë, në komedinë e mafies së Jonathan Demme të martuar me Mob (1988), përballë Matthew Modine, Dean Stockwell dhe Mercedes Ruehl. Për rolin e Angela de Marco, ajo veshi një parukë të zezë me kaçurela dhe një theks të Bruklinit,[20] dhe mori nominimin e saj të parë të Artë Globe si aktorja më e mirë në një film muzikor ose komedi, duke filluar një seri gjashtëvjeçare me radhë Emërimet e aktores në Globat e Artë. [21][22] Pfeiffer u shfaq më pas si restauranteuse elegant Jo Ann Vallenari në Tequila Sunrise (1988) përballë Mel Gibson dhe Kurt Russell, por pati dallime kreative dhe personale me drejtorin Robert Towne, i cili më vonë e përshkroi atë si aktoren "më të vështira" me të cilën ka punuar ndonjëherë.[23]

Në rekomandimin personal të Demme, Pfeiffer u bashkua me aktorët e rrezikshëm të Stephen Frears (1988) së bashku me Glenn Close dhe John Malkovich, duke luajtur me viktimën e virtytshme të joshjes, Madame Marie de Tourvel. Performanca e saj fitoi brohoritjen e saj të përhapur; Hal Hinson nga The Washington Post e pa rolin e Pfeiffer si «më pak të dukshme dhe më të vështira.» Asgjë nuk është më e vështirë të luajë sesa virtyt, dhe Pfeiffer është mjaft i zgjuar që të mos provojë, por ajo e mishëron atë. është një pasuri e madhe dhe mënyra si përdoret e bën atë të duket një aspekt i spiritualitetit të saj ". [26] Ajo fitoi çmimin BAFTA për Aktoren më të Mirë në një Rolin Mbështetës[24] dhe mori nominimin për Çmimin e Akademisë për Aktoren më të Mirë Mbështetëse.[25][26]

2017: Rivendosja e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pfeiffer ka deklaruar se mungesa e saj e veprimit gjatë viteve 2000 ishte për shkak të fëmijëve të saj,[27] and now with both her children away at college, she intends to "work a lot".[28] dhe tani me të dy fëmijët e saj larg në kolegj, ajo ka ndërmend të "punojë shumë". [106] Ajo ka komentuar se ajo ndjen se performanca e saj më e mirë është "ende në të" dhe se ajo mendon se kjo është ajo që e mban të shkuarën. Ajo luajti në dramën e pavarur Ku është Kyra? si një grua e ndjeshme dhe e brishtë që humbet nënën e saj dhe "përballet me një krizë në të cilën ajo duhet të gjejë një mjet për mbijetesë, duke fshehur përpjekjet e saj nga dashnorja e saj e re". Filmi u shfaq në Festivalin e Filmit Sundance më 23 janar. [108] Vrasja e filmave që do të ndiqnin do të nxiste mediat të dublojnë rigjallërimin e karrierës së Pfeiffer një "Pfeiffer-sance".[29] The slew of films that would follow would prompt the media to dub Pfeiffer's career resurgence a "Pfeiffer-sance".[30][31]

Ajo solli rolin e Ruth Madoff për dramën HBO Films The Wizard of Lies, bazuar në librin me të njëjtin emër. Filmi, i drejtuar nga Barry Levinson, e bashkon atë me aktorin Robert De Niro, i cili luajti burrin e saj, financierin e turpëruar Bernard Madoff.[32] Magjistari i Lies u shfaq në HBO më 20 maj 2017, duke mbledhur kritika të favorshme nga kritikët dhe një audiencë prej 1.5 milion shikuesish, shikueshmëria më e madhe e HBO-së për një film në katër vjet. [33] Tolucan Times remarked that Pfeiffer "steals the show as Madoff's wife, Ruth, and is a remarkable lookalike",[34] Tolucan Times vuri në dukje se Pfeiffer "vjedh shfaqjen si gruaja e Madoffit, Ruth, dhe është një lookalike mbresëlënëse", ndërsa Los Angeles Times pohoi: "Si Ruth, Pfeiffer bindshëm portretizon një grua të pamëshiruar të lënë me asgjë krejtësisht- ajo humbi shtëpitë e saj , statusi dhe, më e rëndësishmja, marrëdhënia e saj me bijtë e saj ". Pfeiffer shënoi nominimin e saj të parë Emmy për performancën e saj në kategorinë e aktores mbështetëse të pazgjidhura në një seri ose film të kufizuar. Ajo luajti në filmin e filmit horror psikologjik Darren Aronofsky, Nënë !, përballë Jennifer Lawrence dhe Javier Bardem, i cili u lirua më 15 shtator nga Paramount Pictures. Filmi mori përgjithësisht përshtypje pozitive, edhe pse polarizuese. Performanca e Pfeiffer u vlerësua në mënyrë kritike, me shumë që deklaruan se ishte e denjë për një nominim të Oskarit. [117] Ajo është gjithashtu pjesë e një ansambli të hedhur në përshtatjen e Kenneth Branagh të vrasjes së Agatha Christie në Orient Express. Filmi u lirua më 3 nëntor të vitit 2017.[35] Pfeiffer këndon këngën "Never Forget", e cila luan mbi kreditë mbyllëse të filmit dhe shfaqet në fonetën zyrtare të filmit.[36]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The Unstoppable Michelle Pfeiffer – Most Beautiful, Michelle Pfeiffer". People. Time, Inc. Marrë më 6 shtator 2016. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "DeDee Pfeiffer – Movie and Film Biography and Filmography". AllRovi. Rovi Corporation. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2012. Marrë më 11 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Egan, Tim (6 gusht 1995). "Michelle Pfeiffer, Sensuous to Sensible". The New York Times. Marrë më 4 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Michelle Pfeiffer – Pfeiffer: 'I'm A Multi-Cultural Mutt'". Contact Music. 1 shkurt 2008. Marrë më 28 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Michelle Pfeiffer". IMDb. Marrë më 20 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Epting, Chris (2011). Orange County: Then & Now. Arcadia Publishing. ISBN 978-0-7385-8115-6. Marrë më 25 prill 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Tierney, Tom (2002). Glamorous Movie Stars of the Eighties Paper Dolls. Courier Dover Publications. ISBN 978-0-486-42191-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Michelle Pfeiffer biography". Hello! Magazine. HELLO Ltd. Marrë më 5 maj 2011. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Burbank Gal is Chosen as State Titlist". Merced-Sun Star. The McClatchy Company. Associated Press. 17 prill 1978. Marrë më 18 korrik 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Erickson, Steve (nëntor 2002). "Beauty and the Beast". Los Angeles Magazine. Vëll. 47 no. 11. Emmis Communications. ISSN 1522-9149. Marrë më 25 prill 2011. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Egan, Tim (6 gusht 1995). "Michelle Pfeiffer, Sensuous to Sensible". The New York Times. The New York Times Company. Marrë më 16 korrik 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Weekly Review". Weekly Review. Nr. 1186. Weekly Review Ltd. 1983. fq. 96. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Maslin, Janet (11 qershor 1982). "Grease 2 (1982): More Grease". The New York Times. Marrë më 25 prill 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Thompson, Douglas (1995). Pfeiffer: Beyond the Age of Innocence. Warner Futura. ISBN 978-0-7515-1030-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Michelle Pfeiffer Biography". Talk Talk. Tiscali UK Limited trading. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2008. Marrë më 23 tetor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Gottdiener, Mark (2000). New forms of consumption: consumers, culture, and commodification. Rowman & Littlefield. ISBN 978-0-8476-9570-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Corlis, Richard (5 dhjetor 1983). "Say Good Night to the Bad Guy". TIME. Arkivuar nga origjinali më 24 nëntor 2013. Marrë më 23 tetor 2008. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Dunne, Dominick (1984). "Blonde Ambition". Vanity Fair. Condé Nast Publications. 47 (3): 58. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "The Witches of Eastwick". Box Office Mojo. Amazon.com. Marrë më 27 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
 20. ^ "Michelle Pfeiffer biography". Yahoo Movies. Yahoo!. Marrë më 27 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Michelle Pfeiffer – awards and nominations". MSN Movies. Microsoft Corporation. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2012. Marrë më 27 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Michelle Pfeiffer". Golden Globe Awards. Hollywood Foreign Press Association. Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2006. Marrë më 11 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Tequila Sunrise: Michelle Pfeiffer". Pfeiffertheface.com. Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2008. Marrë më 23 tetor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Dangerous Liaisons". The Washington Post. 13 janar 1989. Marrë më 23 tetor 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Past winners and nominees – Film nominations 1989". British Academy of Film and Television Arts. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2011. Marrë më 28 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "61st Academy Awards winners". Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Marrë më 28 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Live! with Kelly and Michael". Live with Kelly and Michael. 11 shtator 2013. ABC. {{cite episode}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Michelle Pfeiffer 'Dreading' Her Soon-To-Be-Empty Nest". Access Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2013. Marrë më 13 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Patten, Dominic (5 dhjetor 2016). "Sundance 2017: Robert Redford, New Rashida Jones Netflix Series, 'Rebel In The Rye' & More On Premiere, Docu, Midnight & Kids Slates". Deadline.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Sundance Report: Gloomy 'Where Is Kyra?' Marks Michelle Pfeiffer's Latest Big Screen Comeback". Yahoo News!. 25 janar 2017. Marrë më 20 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Darren Aronofsky: mother! is close to Black Swan 'in spirit'". Entertainment Weekly. 14 gusht 2017. Marrë më 20 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "HBO's 'Wizard Of Lies' Madoff Movie A Go With Michelle Pfeiffer, Alessandro Nivola Joining Robert De Niro; Barry Levinson To Direct" Deadline
 33. ^ Andreeva, Nellie (23 maj 2017). "Madoff Movie 'Wizard Of Lies' Draws Largest Premiere Viewership For HBO Film In 4 Years". Deadline.com. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2017. Marrë më 24 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "The Wizard of Lies". tonymedley.com. Marrë më 13 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Steven Spielberg Pentagon Papers Drama Gets 2017 Oscar Season Release". Variety. 22 prill 2017. Marrë më 22 prill 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Michelle Pfeiffer: 'I'm Always Afraid of Failing'". The New York Times. 2 nëntor 2017. Marrë më 5 nëntor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]