Kamp refugjatësh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kampi i refugjatëve kosovarë në Kukës 1999

Kamp refugjatësh është një vendbanim i përkohshëm i ndërtuar për të pritur refugjatë dhe njerëz në situata të ngjashme me refugjatët. Kampet e refugjatëve zakonisht strehojnë persona të zhvendosur që kanë ikur nga vendi i tyre, por kampet janë krijuar edhe për personat e zhvendosur brenda vendit . Zakonisht, refugjatët kërkojnë azil pasi i kanë shpëtuar luftës në vendet e tyre të origjinës, por disa kampe strehojnë gjithashtu emigrantë mjedisorë dhe ekonomikë. Kampet me mbi njëqind mijë njerëz janë të zakonshme, por që nga viti 2012, kampi me madhësi mesatare kishte rreth 11,400. [1] Ato zakonisht ndërtohen dhe drejtohen nga një qeveri, Kombet e Bashkuara, organizata ndërkombëtare (siç është Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq ), ose organizata joqeveritare .

Vështrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampet e refugjatëve në përgjithësi zhvillohen në një mënyrë të improvizuar me synimin për të përmbushur nevojat themelore njerëzore vetëm për një kohë të shkurtër. Objektet që e bëjnë një kamp të duket ose të ndihet më i përhershëm shpesh ndalohen nga qeveritë e vendit pritës. Nëse kthimi i refugjatëve pengohet (shpesh nga lufta civile ), një krizë humanitare mund të rezultojë ose të vazhdojë.

Sipas UNHCR-së, shumica e refugjatëve në mbarë botën nuk jetojnë në kampe refugjatësh. Në fund të vitit 2015, rreth 67% e refugjatëve në mbarë botën jetonin në akomodime individuale dhe private. [2] Kjo mund të shpjegohet pjesërisht nga numri i lartë i refugjatëve sirianë që marrin me qira apartamente në aglomeratet urbane në të gjithë Lindjen e Mesme. Në mbarë botën, pak më shumë se një e katërta (25.4%) e refugjatëve u raportua se jetonin në kampe të menaxhuara. Në fund të vitit 2015, rreth 56% e popullsisë totale të refugjatëve në zonat rurale banonin në një kamp të menaxhuar, krahasuar me 2% që banonin në strehim individual. Në vendet urbane, shumica dërrmuese (99%) e refugjatëve jetonin në akomodime individuale, krahasuar me më pak se 1% që jetonin në një kamp të menaxhuar. Një përqindje e vogël e refugjatëve jetojnë gjithashtu në qendra kolektive, kampe tranziti dhe kampe të vetëvendosur. [3]

Pavarësisht se 74% e refugjatëve janë në zonat urbane, modeli i ofrimit të shërbimeve të agjencive ndërkombëtare të ndihmës humanitare mbetet i fokusuar në ngritjen dhe funksionimin e kampeve të refugjatëve. [4]

Për të kuptuar dhe monitoruar një emergjencë gjatë një periudhe kohore, zhvillimi dhe organizimi i kampeve mund të gjurmohet me satelit, [5] dhe të analizohet nga GIS . [6] [7]

Shumica e të ardhurve të rinj udhëtojnë distanca deri në 500 km në këmbë. Udhëtimi mund të jetë i rrezikshëm, p.sh. kafshë të egra, banditë të armatosur ose milici, ose mina tokësore. Disa refugjatë mbështeten nga Organizata Ndërkombëtare për Migracionin dhe disa përdorin kontrabandistët . Shumë të sapoardhur vuajnë nga kequshqyerja akute dhe dehidratimi. Jashtë qendrave të pritjes mund të zhvillohen rradhë të gjata dhe pritjet deri në dy muaj janë të mundshme. Njerëzit jashtë kampit nuk kanë të drejtë për mbështetje zyrtare (por refugjatët nga brenda mund t'i mbështesin ata). Disa vendas shesin ujë ose ushqim për çmime të tepërta dhe bëjnë fitime të mëdha. Jo rrallë, disa refugjatë vdesin ndërsa presin jashtë qendrës së pritjes. Ata qëndrojnë në qendrën e pritjes derisa të miratohet statusi i tyre i refugjatit dhe të vlerësohet shkalla e cenueshmërisë. Kjo zakonisht zgjat dy javë. Më pas ata dërgohen, zakonisht me autobus, në kamp. Të ardhurit e rinj regjistrohen, merren shenjat e gishtërinjve dhe intervistohen nga qeveria e vendit pritës dhe UNHCR. Pasojnë kontrollet e shëndetit dhe të ushqyerit. Ata që janë jashtëzakonisht të kequshqyer dërgohen në qendrat e ushqyerjes terapeutike dhe të sëmurët në spital. Burrat dhe gratë marrin këshilla veçmas nga njëri-tjetri për të përcaktuar nevojat e tyre. Pas regjistrimit, atyre u jepen racione ushqimore (deri atëherë vetëm biskota me energji të lartë ), marrin kartela racioni (shënuesi kryesor i statusit të refugjatit), sapun, bidona, komplete kuzhine, dyshekë gjumi, goma plastike për të ndërtuar strehimore (disa marrin tenda ose të fabrikuara strehimoret). Udhëheqësit nga komuniteti i refugjatëve mund të ofrojnë mbështetje të mëtejshme për të sapoardhurit. 

Si kreu i Komitetit Ndërkombëtar të Shpëtimit, David Miliband ka mbrojtur tërësisht heqjen e kampeve të refugjatëve dhe të ndihmës materiale shoqëruese. Ai argumenton se duke pasur parasysh kohëzgjatjen e gjatë të shumë konflikteve të vazhdueshme, refugjatët dhe ekonomitë lokale do të ishin më mirë nëse refugjatët do të vendoseshin në banesa konvencionale dhe do t'u jepeshin leje pune, me mbështetje financiare ndërkombëtare si për refugjatët, ashtu edhe për infrastrukturën dhe shërbimet arsimore të qeverisë lokale. [8]

Kampet jozyrtare të refugjatëve, si Idomeni në Greqi ose xhungla Calais në Francë, janë ato ku refugjatët mbeten kryesisht pa mbështetjen e qeverive ose organizatave ndërkombëtare. [9]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ UNHCR: "Displacement: The New 21st Century Challenge," 2012; p. 35.
  2. ^ Refugees, United Nations High Commissioner for. "UNHCR Global Trends 2015". United Nations High Commission for Refugees. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Corsellis, Tom; Vitale, Antonella (5 shtator 2005). Transitional Settlement: Displaced Populations. Oxfam. ISBN 9780855985349 – nëpërmjet Google Books. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "From sector to system: reform and renewal in humanitarian aid". International Rescue Committee (IRC). 27 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Syrian refugee camps in Turkish territory". astrium-geo.com. Arkivuar nga origjinali më 2014-10-06. Marrë më 2013-06-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Beaudou A., Cambrézy L., Zaiss R., "Geographical Information system, environment and camp planning in refugee hosting areas: Approach, methods and application in Uganda," Institute for Research in Development (IRD); November 2003" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 17 mars 2023. Marrë më 28 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Alain Beaudou, Luc Cambrézy, Marc Souris, "Environment, cartography, demography and geographical information system in the refugee camps Dadaab, Kakuma – Kenya," October 1999 UNHCR – IRD (ORSTOM)" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 23 qershor 2023. Marrë më 23 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Former British Foreign Secretary Calls For End To Refugee Camp System". NPR.org. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Smith, Sean (10 gusht 2015). "Migrant life in Calais' Jungle refugee camp – a photo essay". The Guardian. Marrë më 8 shkurt 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)