Carlito's Way

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Carlito's Way
Arkivi i filmit
No cover.png
Origjinali Carlito's Way
Vendi i prodhimit ShBA
Viti i prodhimit 1993
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 144'
Gjuha origjinale Anglisht
Për moshën 16
Ekipi realizues
Regjia Brian De Palma
Muzika e filmit Patrick Doyle
Prodhuesi i filmit: Epic Productions Inc. dhe Universal Pictures
Aktorë kryesorë
Al Pacino
Sean Penn
Penelope Ann Miller
John Leguizamo

Carlito Brigante (Al Pacino) është një bos i drogës në New York. I dënuar me 30 vjet lirohet vetëm pas 5 viteve falë një gabim proçedural dhe aftësisë të avokatit mbrojtës David Kleinfeld (Sean Penn) Carlito ka vendosur mos ti kthehet jetës së më parshme dhe të trasferohet në një ishull tropikal. Për të fituar shumën e nevojshme investon dhe merr ne drejtim nje klub. Hyn në konflik me Benny Blanco nga Bronks (John Leguizamo. Carlito e nënvlerëson. Avokati David Kleinfeld, edhe pse e di që Carlito ka hequr dorë e përzien me pabesi ne vrasjne e një bosi mafioz italo-amrikan, të cilit i detyrohej 1.000.000 USD. Carlito pasi hakmerret ndaj avokatit, iu shpëton ndjekjeve të mafiozve italian, mbërrin në stacion te trenit ky e priste e dashura e tij Gail (Penelope Ann Miller). Carlito është gati për të hipur në tren kur Benny Blanco i ndihmuar nga truproja e vet Carlitos, Pachanga (Luis Guzman) hakmerret.

Kuriozitete[redakto | redakto tekstin burimor]

Lokali i Carlitos është i njëjti i Tony Montanës.
Ka përfunduar së realizuari Carlito's Way - Rise To Power (2005)

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]