Jump to content

Carol W. Greider

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Carolyn Widney "Carol" Greider (e lindur më 15 prill 1961) është një biologe molekulare amerikane. Ajo është një profesore në Bloomberg Distinguished, profesore në Daniel Nathans dhe Drejtore e Biologjisë Molekulare dhe Gjenetikës në Universitetin Johns Hopkins.[1] Ajo zbuloi enzimën telomerase në vitin 1984, derisa ishte një studente e diplomuar e Elizabeth Blackburn në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley. Greider e themeluan hulumtim mbi strukturën e telomereve, në skajet e kromozomeve. Asaj iu dha Çmimit Nobel në vitin 2009 për Fiziologji ose Mjekësi, së bashku me Blackburn dhe Jack W. Szostak, për zbulimin e tyre se telomeret janë të mbrojtura nga shkurtimi progresiv nga enzima telomerase.[2]

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Greider lindi në San Diego, Kaliforni.[3] Babai i saj, Kenneth Greider, ishte një profesor i fizikës.[4] Familja e saj uzhvendos nga San Diego në Davis, Kaliforni, ku ajo kaloi shumë nga vitet e hershme dhe u diplomua nga Shkolla e Mesme Davis në vitin 1979. Ajo u diplomua nga Kolegji i Studimeve Krijuese në Universitetin e Kalifornisë, Santa Barbara, me një B. A. në biologji, në vitin 1983. Gjatë kësaj kohe ajo gjithashtu ka studiuar në Universitetin e Göttingen dhe e bëri zbulime të rëndësishme atje.[5]

Vepra të zgjedhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Greider, C. W. & Blackburn, E. H. (1985). "Identification of a specific telomere terminal transferase activity in Tetrahymena extracts". Cell. 43 (2 Pt. 1): 405–413. doi:10.1016/0092-8674(85)90170-9. PMID 3907856. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Passhkrimi (lidhja)
  • Greider, C. W. & Blackburn, E. H. (1996). "Telomeres, Telomerase and Cancer". Scientific American: 92–97. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Passhkrimi (lidhja)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Carol Greider". Department of Molecular Biology and Genetics. Johns Hopkins Medicine. Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2011. Marrë më 9 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Blackburn, Greider, and Szostak share Nobel". Dolan DNA Learning Center. Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2011. Marrë më 10 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Hopkins "Telomere" expert Carol Greider shares Germany's largest science prize". Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2016. Marrë më 10 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Former Davis resident receives Nobel Prize". The California Aggie. 2009-10-12. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2017. Marrë më 2015-04-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Press release, University of Göttingen (9 December 2009).

Për lexim të mëtejshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]