Casper

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Casper është një 1995-komedi-dramë amerikan film fantazi starring Bill Pullman dhe Christina Ricci dhe është i bazuar në Casper karikaturat Friendly Ghost animuar dhe libra komike. fantazmat paraqitur në film janë krijuar përmes imazhet kompjuterike-generated. Filmi është shpërndarë nga Universal Pictures.

Casper
Casper poster.jpg
Drejtori :Brad Silberling
Producenti :Colin Wilson
Skenarin :Seymour Reit
Inteptojn
      :Christina Ricci
      :Malachi Pearson
      :Bill Pullman
      :Cathy Moriarty
      :Eric Idle
Muzika :James Horner
Kinematograf :Dean Cundey
Editor :Michael Kahn
Studio :Amblin Entertainment
Shperndarsi :Universal Pictures
Shteti :Shtetet e Bashkuara
Gjuha :Anglishtja
Bugjeti :55$ Milon Dollar Amerikan
Te Ardhurat Bruto $287,928,194

Historia apo Njagjara e Filmit të Animuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Miqesi, Maine, dy fëmijët e drejtuar në një rezidencë të braktisur për të marrë një foto brenda, vetëm për të tremben nga një njësi ekonomike fantazme. pronë e madhe ka qenë kohët e fundit trashëguar nga një grua nevrozës, shkodra quajtur Carrigan Crittenden (Cathy Moriarty) si shpjegohet që e saj e saj dhe avokati Pali "Dibbs" Plutzker (Eric Idle) nga Rugg e babait të saj avokat (Ben Stein). Një encryption padukshëm ngjyrë në do të tregon se një thesar i fshehur diku në feudali, Carrigan frymëzues dhe Dibbs për të hetuar. Ata janë pritur nga një fantazmë miqësore, por i vetmuar 12 vjeçe, me emrin Casper (e shprehur nga Malakia Pearson), por thirrja rezultuar e tyre panik tre Casper's xhaxhallarët i padurueshëm: Stretch (e shprehur nga Joe Nipote), Stinkie (e shprehur nga Joe Alaskey) dhe Fatso (e shprehur nga Garrett Brad). Carrigan dhe Dibbs punësojë një sërë profesionistësh - duke përfshirë edhe Ati Guido Sarducci (Don Novello) dhe Raymond Stantz (Dan Aykroyd) - në një përpjekje për të shpëtoj veten nga fantazmat, por pa dobi.

Ata më në fund të punësojë një terapist, James Harvey (Bill Pullman), të cilët mund të komunikojnë me fantazmat, duke ndihmuar ata që të lëvizin për në aeroplan tjetër duke i ndihmuar ata për zgjidhjen e biznesit të tyre të pambaruara mbajtjen e tyre në Tokë. Harvey udhëton nëpër vend me vajzën trembëdhjetë e tij të vjetër, Kat (Christina Ricci), në një përpjekje për të gjetur shpirtin e vdekur Amelia gruan e tij. Harvey dhe Kat shkojë në shtëpi dhe të qëndrojnë për një natë. Një lovestruck Casper përpjekjet për të ndihmoj Kat dhe Harvey, por është e pasuksesshme për shkak të kthimit nga xhaxhallarët e tij, që të vazhdojë të mundim Harvey derisa ata janë ndrydhur me një fshesë me korrent.

Në mëngjes, Casper trajton Kat në mëngjes me ndihmën e një makine. Në shkollë të lartë të ri Kat-së, shokët e klasës e saj votim të ketë ardhshme valle tyre Halloween në banesën e saj për shkak të reputacionit të saj jashtëzakonisht i mërzitur. Më vonë, shok klase Kat-së, Vic DePhillippi (Garette Ratliff Henson), kërkon të saj jashtë në valle Halloween me urdhër të shokut të tij, Amber Whitmire (Jessica Wesson). Ky incident rouses xhelozia Casper dhe e frymëzon atë që të shpenzojnë më shumë kohë me Kat dhe për të forcuar lidhjen e tyre. Ndërkohë, Harvey flet me xhaxhallarët Casper, të cilët pranojnë se ata janë të kënaqur me ekzistencën e Harvey-së. Në papafingo, Casper jep veshje nënës Kat të tij për valle Halloween dhe zbulon sajë të vjetër të tij, kujtimet duke shkaktuar të jetës së tij të fundit për t'u kthyer në atë, veçanërisht vdekja e tij nga një sëmundje fatale ai ka marrë si rezultat i qëndrimit nga shumë vonë në të ftohtë për të luajtur me markë të tij të ri sajë (fantazmat, pasi u bë e tillë, humbin shumicën e kujtimet e tyre për jetën e tyre të mëparshme). Kat dhe Casper të gjeni artikuj të prerë gazetash që tregojnë se babai Casper kishte krijuar një makinë që mund të sjell të vdekurin në jetë - edhe pse ai u dërgua në një azil i çmendur para se të mund të përfundojë - dhe u nisën për të gjetur në makinë dhe për të marrë atë për të punë. Search tyre çon ata në një laborator të nëndheshme, ku ata përgatiten për të sjellë Casper përsëri në jetë.

Meanwhile, Carrigan dhe Dibbs, në kërkimin e tyre për të thesarit, të takohem me një shkop në të njëjtën zonë si laborator. Ata vjedhin ilaç të nevojshme për të makinës në mënyrë që njëri prej tyre mund të vdesin, hyjnë në shkop mbyllur dhe të ringjallen. Carrigan përfundon vdekur dhe kthehet në formë fantazmë dhe vjedh thesar nga qemer. Carrigan urdhërat Dibbs për të ringjallur e saj, por ai, të lodhur nga keqtrajtimet e saj të vazhdueshëm të tij, refuzon dhe ajo e hedh atë nga dritarja. Casper dhe Kat mashtrim Carrigan në duke deklaruar se ajo nuk ka punë të pambaruara, duke shkaktuar të saj për të kaluar mbi Afterlife kundër vullnetit të saj. Casper tregon se thesari është një lojtar bejsbolli autographed nga preferuar Casper të shmangen shërbimit Brooklyn, Duka Snider. Në atë moment, Harvey crashes në laborator, që ka vdekur aksidentalisht pas rënë në një kanal të hapur rrugë ndërtimit gjatë një qejf të pijshëm me xhaxhallarët Casper's.

Pasi u kujtoi se kush është ai, Casper sakrifica e tij "vetëm" mundësi për t'u kthyer në jetë për hir të babait të Kat-së, dhe ata e përdorin "makinë Lazarus" për kthimin e James, shterur ilaç (dhe shans Casper për t'u bërë të njeriut përsëri) . Ndërkohë, të ftuarit arrijnë në rezidencë dhe kanë krijuar parti. Qelibar dhe Vic përgatisin shaka e tyre, por Trio shpirtëror nderhyn dhe disqet e tyre para se ata mund të kenë sukses. Kat duket dhe të ardhurat për të luajtur zonjë.

Casper, i cili ka shkuar në dhomën e tij për të mbajtur zi shansin e tij të humbur, është vizituar nga nëna Kat's (Amy Brenneman) në formën e një engjëlli. Ajo falenderon atë për sakrificën e tij dhe kthimin e tij për të formuar e përkohshme e njeriut (Devon Sawa), duke e lejuar atë për të kërcyer me Kat. Ajo gjithashtu duket se Harvey në mënyrë që ajo mund të them lamtumirë ... Mesazhi i saj për atë: ai duhet të ndalet duke u përpjekur për të kontaktuar e saj, si ajo nuk ka punë të pambaruara, pasi që jetojnë një jetë të tillë të mirë me të dhe Kat. Ajo gjithashtu i jep atij një çift të pointers prindërore. Në parti, Casper e njeriut kërkon Kat për një vallëzim të ngadaltë, gjatë së cilës ai levitates të tyre në dysheme. Në goditje e dhjetë (dhe në mes të një puthje me Kat), Casper kthehet në formën e tij fantazmë, frikëson të gjithë të tjerët nga të rezidencë. Kat, Casper, dhe Harvey vendosni të vazhdoni të partisë, dhe valle të kënduar nga xhaxhallarët e Casper së.

Kasta e Aktorve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vrooman * Spencer si Andreas

cameos si veten e tyre

Zelda Rubinstein deklaruar se ajo e përsëriti rolin e saj nga [Poltergeist [(film seri) | Poltergeist]]'seri film por skena ishte e prerë. Ben Stein bën cameos në Casper disa të tjera'filma dhe madje edhe mysafir-luajti në një episod të këtij filmi i animuar me spin-off,The New Adventures Spooktacular e Casper .