Ceca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ceca

Svetllana Ceca Razhnatoviq (mbiemri i vajzërisë: Veliçkoviq) lindi më 14 qershor 1973 në Žitoradje, është një këngëtare popullore të turbo folkSerbinë dhe Malin e Zi. Karriera e saj filloi në vitin 1988 me hit këngën Cvetak zanovetak. Popullariteti saj ngriti në vitet 90.

Debutin e pati ajo me 15 vjet. Stili dhe magjepsja e saj ishte atë herë më dominante dhe novator si ata të konkurrencës. Ajo u bë brenda shkurt kohë superstar në Ballkan. Gjatë kohës të Sllobodan Millosheviq erdhi ajo në kontakt më organizata kriminalitete, edhe shkaktuar kështu, që burri i saj atë herë që ajo më 22 vjet e martoi, kryesori mafisë serbe Zhelko Razhnatoviç ishte; Arkani një udhëheqës paramilitare dhe vrasës mija shqiptarëve në luftën e Kosovës, që u vrarë më 15 janar 2000 në Hotel Intercontinental në Beograd nga vrasës panjohur; Ai ia lëni pas asaj 2 fëmijë, Veljo und Anastacia, një trashëgimi prej 14 milion Euro, një Villa në mëhallën belegrade Scickeria Dedinje, po ashtu edhe disa Jeeps (Xhipi) dhe BMW's, pastaj humbi ajo për një vit nga media.

qershor 2002 mbajti ajo një koncert drejtpërdrejti në stadiumin të Marakana para 80,000 adhurueseve. Njëjtin vit e mbajti ajo një koncert drejtpërdrejti në stadiumin të BoracBanja Luka, Republika Srpska, vizituar nga më shumë se 30 000 njerzi. Në 2005, ajo publikoi një album me titullin London MIX që përmbajti këngët nga albumet e fundit të saj. Më 31 dhjetor 2005, si pjesë të festës Viti Ri, ajo e dha një koncert falas në Niš. Ky event u vizituar nga më shumë se 80,000 njerëzi. Ajo luajti në Sloveni në Tivoli Hall para 10,000 njerzi dhe ajo e mbajti koncertin më të madh në Maqedoni në stadium të Shkupit para 45,000+ njerëzi.

Diskografia (studio albume)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shihko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]