Celtic Frost

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Celtic Frost
Celtic Frost live at Tuska 2006 modified.jpg
Celtic Frost në koncert
Informacione
PrejardhjaFlag of Switzerland.svg Zvicër
ZhanriDeath metal
Black metal
Thrash metal
Avant-garde metal
Doom Metal
LabelCentury Media
Vite aktiv1984 - 1993
2001 -
Anëtarët
Tom Gabriel Fischer
Martin Eric Ain
Franco Sesa
Ish-anëtarët
Curt Victor Bryant
Oliver Amberg
Ron Marks
Dominic Steiner
Reed St. Mark
Stephen Priestly
Erol Unala
Webfaqja
celticfrost.com


Celtic Frost është një bend i muzikës heavy metal i formuar në Zvicër, në vitin 1984 mbas iniciativës e këngëtarit, kitaristit dhe lideri historik Tom Gabriel Fischer.


Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët aktualë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anërarët e mëparshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio & EP[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Compilation[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Videografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Live At Hammersmith Odeon (VHS, 1989)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Celtic Frost – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.