Christian Meier

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Christian Dietrich Meier Zender ka lindur me 23 qershor 1970Lima, Peru. Eshtë një aktor dhe këngëtar nga Peru.

Ka qen pjesemarres në grupin e muzikës "Arena Hash". Ka luajtur gjithashtu në disa telenovela të Amerikës Latine. Tashme po punon me Doña Barbara (seri nga Telemundo) me aktoren meksikane Edith Gonzalez. "Doña Bárbara", është e bazuar në novelën venezuelasve e vitit 1929, nga Romulo Gallegos. Ka luajtur rolin e një gay në filmin "No se lo digas a nadie" (Mos ja thuaj njeriu). Eshtë djali i Miss Universe 1957 Gladys Zender. Është martuar me aktoren dhe modelen peruviane Marisol Aguirre, deri më tetor 2007, dhe ka tre vajza me të. Christian ka regjistruar edhe një album "No Me Acuerdo Quién Fui", ku sukses ka pasur kënga "Espérame en el tren" dhe "Carreteras Mojadas". Babai i tij është kryetari i bashkise në San Isidro, në Lima. Aktualisht jeton në Bogota, Kolumbi.


Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Doña Barbara" .... Santos Luzardo Vergel (2008)
 • "Valentino y el clan del can" (2008) (ze) .... Valentino
 • "Zorro: La espada y la rosa" .... Diego de la Vega / ... (2007)
 • "La mujer de mi hermano" (2005) .... Ignacio
 • "La Tormenta" - Stuhia .... Santos Torrealba
 • "Luna, La heredera" .... Mauricio García (2004)
 • "Luciana y Nicolás" (2003) TV series .... Nicolás Echevarría
 • "Marciano llamado deseo", Un (2003)
 • "Amores querer con alevosía" .... Pablo Herreros (64 episodes, 2001)
 • "Lo que es el amor" (2001) TV series .... Efrén Villarreal
 • "Ciudad de M" (2000) .... Pacho
 • "Isabella" (1999) TV series .... Fernando De Alvear
 • "Me muero por tí" (1999) TV series .... Alfonso Hidalgo
 • "Luz María" (1998) TV series .... Gustavo Gonsálvez
 • "No se lo digas a nadie" (1998) .... Gonzalo
 • "Escándalo" (1997) TV series .... Alvaro
 • "Noche, La" (1996) TV series .... Daniel Brenner
 • "Obsesión" (1996) TV series .... Jimmy Martel/Jano
 • "Malicia" (1995) TV series
 • "Gorrión" (1994) TV series .... Gabriel Maidana
 • Watchers III (1994) ....