Jump to content

Cierp-Gaud

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qerpë dhe Gaud
Komunë
Lumi Pique në Qerpë dhe Gaud
Lumi Pique në Qerpë dhe Gaud
Stema Qerpë dhe Gaud
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiHaute-Garonne
QarkuSaint-Gaudens
KantoniBagnères-de-Luchon
NdërkomunalitetPyrénées Haut Garonnaises
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Jean-Pierre Lasala[1]
Sipërfaqja
1
13.900 km2 (5.367 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
719
 • Dendësia52/km2 (130/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
31144 /31440
Lartësia460–1,840 m (1,510–6,040 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Cierp-Gaud (Ocitanisht: Cièrp e Gaud ; Shqip: Qerpa dhe Gaudi) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore.

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962922—    
1968954+3.5%
1975950−0.4%
1982944−0.6%
1990990+4.9%
1999862−12.9%
2008917+6.4%
2018728−20.6%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 9 gusht 2021.