Clark Howard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Clark Howard, i cili u rrit në Atlanta, Gjeorgjia, djali i Bernard dhe Joy Garson Howard (13 maj 1924 - 5 qershor 2016) [1] , ka qenë një organizator i angazhuar në radio në nivel kombëtar që nga viti 1989, duke i mësuar konsumatorët mënyra për të shpenzuar më pak dhe të shmangin grindjet. " Show Clark Howard dëgjohet çdo ditë në më shumë se 200 radio stacione në të gjithë Amerikën e Veriut dhe transmeton nga News / Talk WSB, WSB AM / WSBB FM në Atlanta. Ai është një mysafir i shpeshtë i ekspertëve të konsumit në biseda të tjera, programe të ndryshme dhe lajmesh.

Karriera e parë e Howard ishte në biznesin e agjencive të udhëtimit. Howard mori pjesë në Shkollat ​​WestminsterAtlanta para se të diplomonte në Universitetin Amerikan në vitin 1976 me një BA në Qeverinë Urbane. Ai u diplomua në Universitetin e Michiganit në vitin 1977. Në vitin 1987, ai u tërhoq nga biznesi i agjencive të udhëtimit që themeloi në vitin 1981 dhe filloi të jepte këshilla udhëtimi në paraqitjet e mysafirëve në radio Atlanta. Segmentet e tij ishin kaq të njohura saqë së shpejti iu dha emisioni i radios. Në vitin 1991, Howard gjithashtu u bë gazetar televiziv për çështjet e konsumatorëve për WSB-TV, degë lokale ABC. Në vitin 1993, ai themeloi Qendrën e Veprimit të Konsumatorëve për të pasur vullnetarë përgjigje ndaj pyetjeve të konsumatorëve jashtë ajrit. Faqja e internetit e Howard u pasua në 1997, dhe në vitin 1998 shfaqja e tij shkoi në sindikacion.[2]

Howard shpjegoi në ajër se ai po bashkohej me Forcën e Mbrojtjes së Shtetit të Gjeorgjisë (një degë e paarmatosur dhe jo federale e Departamentit të Mbrojtjes të Gjeorgjisë) pas sulmeve të 11 shtatorit. Ai merr pjesë në punëtoritë mujore të trajnimit rreth shtetit si pjesë e shërbimit të tij dhe ka kryer punën e evakuimit mjekësor në New Orleans pas Uragani Katrina.

Në vitin 2008, Howard u diagnostikua me një "ligë të vogël" të kancerit të prostatës. Ai e bëri publike në WSB-TV më 18 shkurt 2009. Ai dha një tjetër update tre muaj më vonë në faqen e tij të internetit.</ref> He gave another update three months later on his Web site.<ref>

gusht 2017, Howard u arratis nga një aksident me makinë. Ndërsa duke ecur nëpër një parking, ai vërejti një makinë mbështetëse ndaj tij me shpejtësi të lartë pasi dëgjoi një grua duke bërtitur. Duke kujtuar një histori që lexoi në lajme, ai kërceu në ajër për të pakësuar ashpërsinë e ndikimit dhe kështu ishte kullotur vetëm nga automjeti, duke vuajtur vetëm dhimbje të vogla në qafë dhe në shpatull, por nuk kishte prerje apo prerje.

Howard vazhdon të shfaqet rregullisht në WSB-TV në Atlanta e cila herë pas here transmetohet nga stacione të tjera televizive Cox në mbarë vendin. Shfaqjet e tij televizive ofrojnë paralajmërime për konsumatorët dhe konsumatorët. Ai është sindikuar nga Westwood One

Edhe pse emisioni i tij radiofonik mbështetet pjesërisht nga reklamat, Howard nuk bën sponsorizime ose përkrahje personale për produktin. Kjo është për t'u theksuar, pasi ai shpesh deklaron mendime dhe hulumtime të fuqishme,për çështje të ndryshme të konsumatorit, kompanive dhe produkteve.

Ai filloi disa programe qytetare në komunitet, si Veprimi Vullnetar i Atlanta, Veprimi Vullnetar, Inc, Programi i Big Buddy dhe Veprimi i Karrierës.

Me ndihmën e dëgjuesve të tij, Howard filloi të bashkohej me Habitat për Njerëzimin në vitin 1996 për të ndërtuar shtëpi rreth zonës së Atlantikut. 2010 shënoi ndërtimin e 15 vjetorit dhe "Team Clark" përfundoi së bashku shtëpinë e saj. Në vitin 2013, ai ndërtoi shtëpinë e tij të 50-të për Atlanta Habitat for Humanity.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Joy Chase Obituary". Atlanta Journal-Constitution. Marrë më 7 qershor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "News for Monday, January 5, 2009". www.clarkhoward.com. 5 janar 2009. Marrë më 2012-02-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)