Colleen Hoover

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Colleen Hoover
Hoover in 2022
Hoover in 2022
U lind mëMargaret Colleen Fennell[1]
(1979-12-11) dhjetor 11, 1979 (44 vjeç)
Shtetet e Bashkuara të Amerikës Sulphur Springs, Teksas, SHBA
OccupationAutore
ShkollimiTexas A&M-Commerce (BA)
Gjinitë letrareFiksioni për të rriturit e rinj dhe fiksioni i ri për të rritur
Punët e shquaraMbaron me ne
Bashkëshortja/et
Heath Hoover
(m. 2000)
Fëmijët3
Firma

Colleen Hoover (lindur më 11 dhjetor 1979) është një autore amerikane e romancave dhe trillimeve për të rinjtë. [2] [1] Ajo është e njohur më së shumti për romanin e saj romantik të vitit 2016 " It Ends with Us ". Shumë prej veprave të saj u botuan vetë përpara se të merreshin nga një shtëpi botuese. [2] [3] Që nga tetori 2022, Hoover ka shitur më shumë se 20 milionë libra. [4]

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hoover lindi më 11 dhjetor 1979, [5] në Sulfur Springs, Teksas, nga Vannoy Fite [1] dhe Eddie Fennell. Ajo u rrit në Saltillo, Teksas, [6] dhe u diplomua nga shkolla e mesme Saltillo në 1998. [7] Në vitin 2000, ajo u martua me Heath Hoover, [8] me të cilin ka tre djem. [9] Hoover u diplomua në Teksas A&M-Commerce me një diplomë në punë sociale . [10] Ajo ka punuar punë të ndryshme sociale dhe punë mësuese deri në fillimin e karrierës së saj të shkrimit. [11]

Në nëntor 2011, Hoover filloi të shkruante romanin e saj debutues, Slammed, pa synimin për t'u botuar. Ajo u frymëzua nga një tekst, "vendos çfarë të jetë dhe vazhdo të jetë", nga një këngë e Avett Brothers, "Head Full of Doubt/Road Full of Promise" dhe ka përfshirë tekstet e Avett Brothers gjatë gjithë historisë. [12] Hoover vetë-botoi Slammed në janar 2012. [10] Hoover deklaron se ajo e botoi romanin në mënyrë që nëna e saj, e cila sapo kishte marrë një Amazon Kindle, të mund ta lexonte atë. [13] Një vazhdim, Point of Retreat, u botua në shkurt 2012. [10] Pas disa muajsh, Slammed u rishikua dhe iu dha 5 yje nga blogerja e librit Maryse Black, [14] pas së cilës shitjet u rritën me shpejtësi për dy librat e parë të Hoover. [10] [15] Slammed dhe Point of Retreat arritën respektivisht në numrin 8 dhe 18 në listën më të shitur të New York Times në gusht të atij viti. [16] [17] Atria Books mori romanet dhe i ribotoi më 10 gusht 201. [18] Një libër i tretë i serisë, This Girl, u botua në prill 2013. [19] [20] Pas suksesit të Slammed, Hoover la punën e saj në fushën e punës sociale për t'u bërë një shkrimtare me kohë të plotë. [13]

Romani i Hoover Hopeless u botua vetë në dhjetor 2012. Ai ndjek një vajzë që ishte shkolluar në shtëpi gjatë gjithë jetës së saj përpara se të shkonte në shkollën e mesme publike, [10] Ajo u bë numër 1 në listën e shitësve më të mirë të New York Times më 20 janar, [2] [3] dhe qëndroi atje për tre javë. . [21] Ishte romani i parë i vetë-botuar që kryesonte ndonjëherë listën. [22] Një roman shoqërues,Losing Hope, u botua në korrik. [23]

Romani i Hooverit It Ends with Us u botua në vitin 2016. [24] Hoover e përshkroi atë si "libri më i vështirë që kam shkruar ndonjëherë". [25] Romani ka të bëjë me dhunën në familje dhe, sipas Hoover, është shkruar për të mbrojtur viktimat e dhunës në familje. [26] Historia u frymëzua nga përvoja e Hoover-it si një fëmijë që rritej me dhunë në familje, e cila e shoqëroi ate gjate gjithe jetes se saj. Personazhi kryesor i librit, Lily, përjeton dhunën në familje në moshë të re nga abuzimi i prindërve ndaj njëri-tjetrit dhe abuzimi i babait të saj ndaj saj, më pas përfundon në një marrëdhënie të dhunshme si e rritur. [27] Në vitin 2021, Hoover përjetoi një rritje të popullaritetit për shkak të vëmendjes nga komuniteti #BookTok në TikTok . [28] [29] Si rezultat, në janar 2022 It Ends with Us ishte # 1 në listën më të shitur të The New York Times . [30] Që nga viti 2019, romani ishte shitur në mbi një milion kopje në mbarë botën dhe ishte përkthyer në mbi njëzet gjuhë. [31]

Një vazhdim i It Ends with Us i titulluar It Starts with Us u botua më 18 tetor 2022 dhe u botua nga Atria Books. [32] Simon & Schuster publikuan detajet e fushatës së gjerë të marketingut për romanin, i cili u bë libri më i para-porositur nga botuesi i të gjitha kohërave. [33]

 1. ^ a b c Chang, JuJu (21 shkurt 2013). "Emerging 'New Adult' Book Genre Puts Smut Fiction on Bestseller Lists". ABC News. Marrë më 10 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Nightline Article" defined multiple times with different content
 2. ^ a b c "Colleen Hoover". Amazon. Marrë më 10 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Amazon Author Page" defined multiple times with different content
 3. ^ a b "Self-published Colleen Hoover Talks Living the American Dream". CBS This Morning. 20 maj 2013. Marrë më 10 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":0" defined multiple times with different content
 4. ^ Alter, Alexandra (9 tetor 2022). "How Colleen Hoover Rose to Rule the Best-Seller List". The New York Times. Marrë më 18 tetor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Colleen Hoover". The Book Pusher. Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2014. Marrë më 10 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Hoover, Colleen. "Paying it forward..." Colleen Hoover. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2014. Marrë më 10 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Colleen Hoover". Classmates.com. Marrë më 10 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Hoover, Colleen. "Fourteen Years. :0". Colleen Hoover. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2014. Marrë më 10 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "The Author". Maybe Someday Soundtrack. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2014. Marrë më 10 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b c d e Stengle, Jamie (16 prill 2013). "Colleen Hoover Books: Texas Woman Self-Publishes, Hits Best-Seller Lists". Huffington Post. Marrë më 10 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Huff Post" defined multiple times with different content
 11. ^ "How Colleen Hoover Rose to Rule Best Seller-List". New York Times. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "How The Avett Brothers Kindled the Career of a Self-Published Author". GalleyCat. 7 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2014. Marrë më 10 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ a b "On TikTok, crying is encouraged. Colleen Hoover's books get the job done". Washington Post (në anglishte amerikane). ISSN 0190-8286. Marrë më 2022-05-05.
 14. ^ "Book Review: Slammed by Colleen Hoover". Maryse.net. 23 mars 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "A Raw Blog Post". ColleenHoover.com. Arkivuar nga origjinali më 2014-10-30. Marrë më 2014-10-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "E-Book Fiction Best Sellers". New York Times. 22 korrik 2012. Marrë më 10 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "E-Book Fiction Best Sellers". New York Times. 5 gusht 2012. Marrë më 10 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Point of Retreat by Colleen Hoover". Goodreads.com. Marrë më 14 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "This Girl by Colleen Hoover". Goodreads.com. Marrë më 14 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "E-Book Fiction Best Sellers". New York Times. 19 maj 2013. Marrë më 10 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "E-Book Fiction Best Sellers". New York Times. 20 janar 2013. Marrë më 10 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Best-Selling Moms: Self-Publishing $ucce$$ Stories". 3 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2014. Marrë më 10 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ it ends with us fiction/list.html "E-Book Fiction Best Sellers". New York Times. 28 korrik 2013. Marrë më 10 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)
 24. ^ "It Ends with Us". Goodreads. Marrë më 2016-11-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "New Adult author Colleen Hoover releases novel 'It Ends with Us'". NY Daily News. Marrë më 2016-11-26. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Press, HILLEL ITALIE Associated. "Author Colleen Hoover's word-of-mouth success". Longview News-Journal (në anglisht). Marrë më 2022-05-05.
 27. ^ Dwiastuti, Winda; Yamin, Harumi Manik Ayu (2020-07-30). The Simplification Domestic Violence in Colleen Hoover's It Ends with Us (2016) (në anglisht). Atlantis Press. fq. 76–81. doi:10.2991/assehr.k.200729.015. ISBN 978-94-6252-995-3.
 28. ^ Italie, Hillel (16 shtator 2021). "Author Colleen Hoover's word-of-mouth success". Associated Press. Marrë më 6 janar 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Merry, Stephanie (20 janar 2022). "On TikTok, crying is encouraged. Colleen Hoover's books get the job done". The Washington Post. Marrë më 11 shkurt 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Combined Print & E-Book Fiction - Best Sellers - Books". The New York Times (në anglisht). Marrë më 2021-01-06.
 31. ^ McNary, Dave (15 korrik 2019). "Justin Baldoni Developing 'It Ends With Us' Romance Movie". Variety. Marrë më 11 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Atria to Publish Colleen Hoover's 'It Starts with Us' in October". Publishers Weekly. 11 shkurt 2022. Marrë më 12 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Comerford, Ruth (17 tet 2022). "S&S unveils campaign details for most pre-ordered title to date". The Bookseller (në anglisht). Marrë më 2022-10-17.