Corbin Bleu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Corbin Bleu
U lind në21 shkurt, 1989

Corbin Bleu Reivers (i lindur më 21 shkurt, 1989) është një aktor dhe këngëtar amerikan. Ai është një aktor amerikan, model, rapper, dhe këngëtarja. Ai është ndoshta më i njohur për rolet e tij në seri filmit High School Musical, Kids seri Discovery televizive Fluturimi 29 Down, dhe Disney Channel Original Shko Movie In ! në (2007). Kredi të tjera që veprojnë përfshijnë Catch 2004's Kjo Kid dhe Style 2009 e falas. Roleve aktuale përfshijnë Issac në seri televizive amerikane sipas orës Beautiful Life dhe Usnavi në muzikore Broadway Në Heights.

Ai gjithashtu ndoqi një karrierë solo dhe regjistrimit të lëshuar albumin e tij të parë një anë tjetër më 1 maj, (2007). Albumi debutuar në numrin tridhjetë e gjashtë në Billboard SHBA 200, shitur 18.000 kopje në javën e saj të parë. Bleu lëshuar albumin e tij të dytë, Speed of Light, më 10 mars, (2009) në SHBA.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bleu lindi në Brooklyn, New York City, i biri i Martës dhe Davidi Reivers. Nëna e tij është Italo-amerikan dhe babai i tij Jamaican-amerikan. Ai ka tre motra : Jag, Phoenix, dhe gjahtari Reivers (më i ri në të vjetër). Si një fëmijë, Bleu valle studiuar për disa vjet, duke u përqëndruar në baleti dhe jazz.[11] Bleu u diplomua nga Shkolla e Los Angeles County Lartë për Arteve.

Karriera ud[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1996, familja e tij u zhvendos në Los Anxhelos dhe ai së shpejti fituar një rol periodik mbi incidentin TV seri të Lartë dhe një yll mysafir daljen në ER Clooney alonside Gjergjit në vitin 1996. Bleu gjithashtu kishte role në Malcolm 1998's & Eddie, si Mateu, dhe Cover Me: Bazuar në jetën e vërtetë të një familjar i FBI, si Nick Elderby, në vitin 2000. Ai gjithashtu kishte role të vogla në filma si ushtar me Kurt Russell, dhe Pema familjare, Ai gjithashtu kishte role të vogla në filma si Mystery Men me Ben Stiller, William H. Macy, dhe Greg Kinnear, Galaxy Quest me Tim Allen, Sigourney Weaver, dhe Alan Rickman, dhe Amanda Show me Amanda Bynes dhe Drake Bell, Corbin vazhdoi edhe vallëzimi, së fundi duke u bërë një nga studentët e parë në Akademinë prestigjioze Debbie Allen Dance, Eventualisht, ai fitoi një rol udhëheqës në Ndërsa në vitin e tij fillestar Corbin ishte hedhur në rolin e tij të parë të çojë në film artistik 2004 film, kap Kjo Kid së bashku me aktorët e Kristen Stewart dhe Max Thieriot. Ai e ardhshme luajti Kthehu në shkollën në vitin e tij i paedukuar mjaft ai luajti rolin kryesor e Ren në muzikore "i lirë" dhe roli i Sonny në muzikore "Grease", që e njëjtë të vitit Corbin ishte nderuar me çmimin e Teatrit Student i Vitit. Në verën e vitit 2004 Corbin u bë një pjesë e të hedhura ansambli për të ri Discovery Kids seri televizive Flight 29 Down si Nathan McHugh, një seri dramë në lidhje me një grup adoleshencë të bllokuar në një ishull të shkretë pas rrëzimit të një avioni filmuar në vend në Hawaii në ishullin Oahu, Ai gjithashtu ka një rol të vogël si Spencer më Guide hoqi sekretin (Ned's School Survival), pamjen e tij të parë që në episod të drejtë Guide to: Play Shkolla. Në vitin 2006, 2007, 2008, Bleu luajtur "Chad Danforth" në High School Musical, i cili drejtohej nga Kenny Ortega Duke qenë një tifoz i madh i teatrit muzikor, Corbin ishte pushtuar të jetë një pjesë e këtij projekti filmi muzikore në të cilën ai merr për të shfaqë aftësitë e tij valle, jashtëzakonisht popullore çmimin Emmy-fituese Disney Channel Original Movie, dhe 2008 High School Musical 3: Senior Year. Në secilën nga këto këste të njëpasnjëshme, Bleu reprises rolin e tij si lojtar Danforth basketboll Çad një shok grupi të plumbit Bolton karakter Troy (Zac Efron). Nathan Jugore, All Movie Guide, dhe Macy's Thanksgiving Day Parade si veten e tij në 2007, ai gjithashtu luajti ftuar në premierën e episod Hannah Montana Disney's si Johnny Collins përkrah aktorëve. Miley Cyrus dhe Emily Osment dhe një version të ri të Hannah Montana's "Në qoftë se ishim ne një Movie" me Corbin Bleu që është përdorur në sezonin dy finale, janë paraqitur edhe në album. Versioni i ri ndryshuar disa fjalë të përshtaten duet, me linjë: "Disa lloj heroi në mbulim "të ndryshuar tërësisht për të" Një funksion të dyfishtë këtu sonte "., Bleu i filmit të ardhshëm, Enciklopedia e Lirë Shko In! bashkë-starring aktore dhe R & B këngëtar Keke Palmer, si edhe i ati Davidi Bleu i Reivers, premiered më 12 janar 2007, dhe ka që nga të bëhet një nga më të lartë të vlerësuarat Disney Channel Original Movies, dhe Tyra Banks Show në vitin 2008. Bleu gjithashtu u shfaq në 2007 Lojrat Disney Channel si kapiten i ekipit kaltër.

Në vjeshtë 2009, ai kishte një rol udhëheqës në Style film falas (film) si Cale Bryant me Sandra Echeverría si Alex, dhe u shfaq në s tregojnë të reja Televizioni CW Network ' Jeta e bukur: TBL, krahas aktorëve Sara Paxton dhe Mischa Barton, dhe ai është Voice në (Beyond gjitha kufijtë) në 2009, dhe me emisionin e mëngjesit me Mike dhe Xhulieta si veten në 2009.

Bleu është planifikuar të marrë përsipër rolin e Usnavi në muzikore Broadway Në Heights nga 10 janar - 25 prill, 2010.

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Notes
1998 Soldier Johnny appearance
Beach Movie Kid
1999 Family Tree Ricky Main Role
Mystery Men Butch appearance
Galaxy Quest Young Tommy
2004 Catch That Kid Austin Main Role
2006 High School Musical Chad Danforth made for television (Disney Channel)
2007 Flight 29 Down: The Movie Nathan McHugh made for television (Discovery Kids)
The Secret of the Magic Gourd (2007 film) Voice Main Role
Jump In! Isadore "Izzy" Daniels made for television (Disney Channel)
High School Musical 2 Chad Danforth made for television (Disney Channel)
2008 High School Musical 3: Senior Year Chad Danforth First HSM to be in theatres
2009 Free Style Cale Bryant Main Role
Beyond All Boundaries Voice Main Role

Serial[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënim
1996 High Incident N/A Recurring role
ER Little boy one episode
1998 Malcolm & Eddie Matthew one episode
2000 Cover Me: Based on the True Life of an FBI Family Nick Elderby one episode
2001—2002 Amanda Show Russel Carter two episode
2005—2007 Flight 29 Down Nathan McHugh Main Cast Member
2006—2007 Ned's Declassified School Survival Guide Spencer Two episodes
2006—2008 Hannah Montana Johnny Collins Two episodes
2009 Phineas and Ferb Coltrane Two episodes
The Beautiful Life: TBL Issac Main Cast Member
2010 In the Heights Usnavi Broadway cast replacements

CD[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Album Billboard 200 Certifications
(sales threshold)
2007 Another Side 36
  • US sales: 142,000+
  • US: TBD
2009 Shpejtësia e dritës -
  • US sales: TBD
  • US: TBD