Jump to content

Craig Thomas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Craig Thomas në Comic-Con 2013

Craig David Thomas[1] është një shkrimtar televiziv amerikan, i cili, së bashku me partnerin e shkrimit Carter Bays, ka shkruar episodet e American Dad!, Oliver Beene, Quintuplets dhe hitin e CBS sitcom How I Met Your Mother, të cilin e krijuan më 2005.[2] Në vitin 2012 How I Met Your Mother fitoi çmimin People's Choice Awards për kategorinë Komedia më e Mirë.[3][4]

Së bashku me Carter Bays ai është anëtar i The Solids, i cili interpreton këngën kryesore te "How I Met Your Mother". Ai është nominuar për shtatë çmime Emmy, duke përfshirë edhe këngën më të mirë origjinale për "Nothing Suits Me Like a Suit".[5] Thomas u diplomua në Universitetin Wesleyan më 1997.[6]

Në vitin 2014 ai krijoi një episod për shfaqjen How I Met Your Dad me partnerin e tij Carter Bays, Emily Spivey dhe Greta Gerwig, por CBS u kërkoi atyre që të bënin një episod të dytë, dhe ata nuk pranuan.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "How I Met Your Mother Boss on Barney's Bride: "It Had to Be Her"". TV Guide (në anglisht). Marrë më 2012-05-15.
  2. ^ "Hot List: Craig Thomas & Carter Bays". TVWeek (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2011-08-16. Marrë më 2009-04-15.
  3. ^ https://www.imdb.com/name/nm0063215/ Retrieved on 2009-15-04
  4. ^ List of notable Wesleyan University alumni, Wesleyan University website
  5. ^ https://www.imdb.com/name/nm0063215/ Retrieved on 2009-15-04
  6. ^ "An Evening with Carter Bays '97 and Craig Thomas '97" (në anglisht). wesleyan.edu. Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2013. Marrë më 14 tetor 2012.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]