Jump to content

Carter Bays

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Carter Bays

Carter Loard Bays (lindur më 12 gusht 1975)[1] është një prezantues i televizionit, shkrimtar dhe producent amerikan. Ai njihet më së miri si bashkë-krijuesi, shkrimtari dhe producenti ekzekutiv i sitcomitCBS How I Met Your Mother. Seriali i tij është nominuar për shtatë çmime Primetime Emmy, përfshirë këngën më të mirë origjinale për "Nothing Suits Me Like a Suit".[2]

Bays gjithashtu bashkëthemeloi grupin The Solids, i cili interpreton këngën kryesore te How I Met Your Mother, "Hey Beautiful".[3]

Bays lindi në Cleveland, Ohio. Babai i tij, James C. Bays, është një avokat në pension i korporatës, dhe nëna e tij, Martha Bays, është një ministre në Kishën e Bashkuar të Krishtit.[4] Ai ka një motër më të vogël Abigail Bays.

Bays u diplomua në Universitetin Wesleyan më 1997. Në verën e 1996 Bays dhe Thomas ishin praktikantë në departamentin e Zhvillimit të MTV.[5]

Bays u bë praktikant në MTV në vjeshtën e 1996, gjë që më vonë do të ndikonte në shkrimin e tij.[6]

Pas diplomimit në Wesleyan në 1997, Bays dhe Craig Thomas u bënë partnerë shkrimi, duke shkruar për Late Show With David Letterman .

Bays gjithashtu shkroi për American Dad!,[7] Quintuplets[8] dhe Oliver Beene.[9]

 • Oliver Beene
 • The Goodwin Games
 1. ^ https://www.imdb.com/name/nm0063215/
 2. ^ https://www.imdb.com/name/nm0063215/ Retrieved on 2009-15-04
 3. ^ Chow, Greg (1 prill 2014). "5 Essential 'How I Met Your Mother' Music Moments". RollingStone (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2017. Marrë më 22 mars 2015.
 4. ^ Meiser, Rebecca (nëntor 2008). "Mr. Write". Cleveland Magazine (në anglisht). Marrë më 22 mars 2015.
 5. ^ Jordan, Jessica (17 shtator 2010). "How We Finally Met Carter Bays: Part 2". The Wesleyan Argus (në anglisht). Marrë më 22 mars 2015.
 6. ^ "Archived copy" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2014-05-05. Marrë më 2015-03-18.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 7. ^ https://www.imdb.com/title/tt0397306/fullcredits?ref_=tt_ov_st_sm
 8. ^ https://www.imdb.com/title/tt0407441/fullcredits?ref_=tt_ov_st_sm
 9. ^ https://www.imdb.com/title/tt0322660/fullcredits?ref_=tt_ov_st_sm

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]