Cristián Zapata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cristián Zapata
FWC 2018 - Round of 16 - COL v ENG - Photo 104 (cropped).jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëCristián Eduardo Zapata Valencia
Data e lindjes (1986-09-30) 30 Shtator 1986 (34 vjeç)
Vendi i lindjesPadilla, Kolumbi
Gjatësia1.87 m (6 ft 2 in)
PozicioniMbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualGenoa
Numri17
Karriera në rini
Deportivo Cali
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2004–2005Deportivo Cali33(0)
2005–2011Udinese168(5)
2011–2012Villarreal28(0)
2012–2019Milan111(3)
2019-Genoa0(0)
Ekipi kombëtar
2007–Kolumbia58(2)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 27 Qershor 2019.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 27 Qershor 2019

Cristián Eduardo Zapata Valencia (lindur më 30 shtator 1986) është një futbollist profesionist kolumbian. Ai aktualisht luan si mbrojtës për skuadrën Genoa, zakonisht në pozicionin qendër mbrojtës. Ai gjithashtu mund të luajë si mbrojtës krahu në të dija anët pasi që mund të gjuajë me të dyja këmbët, edhe pse natyralisht ai godet me të djathtën.

Stampa:Skuadra e Genoa C.F.C.