Désertines, Allier

Coordinates: 46°21′N 2°37′E / 46.35°N 2.62°E / 46.35; 2.62
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dezertinë
Desertinas (Ocitanisht)
Désertines (Frëngjisht)
Komunë
Kisha në Dezertinë
Kisha në Dezertinë
Désertines, Allier is located in Earth
Désertines, Allier (Earth)
Koordinatat: 46°21′N 2°37′E / 46.35°N 2.62°E / 46.35; 2.62
VendiFranca
Sipërfaqja
1
8.340 km2 (3.220 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
4.465
 • Dendësia540/km2 (1,400/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Désertines (Shqip: Dezertina; Ocitanisht: Desertinas) është një komunë franceze, e cila ndodhet në departamentin Allierrajonit Auvernia-Rhône-Alpes.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±% p.a.
17931.000—    
18001.022+0.31%
18061.035+0.21%
18211.145+0.68%
18311.137−0.07%
18361.196+1.02%
18411.161−0.59%
18461.351+3.08%
18511.413+0.90%
18561.649+3.14%
18611.591−0.71%
18661.777+2.24%
18721.967+1.71%
18762.020+0.67%
18812.350+3.07%
18862.320−0.26%
18912.350+0.26%
18962.592+1.98%
VitiPop.±% p.a.
19013.000+2.97%
19063.080+0.53%
19112.960−0.79%
19212.923−0.13%
19262.892−0.21%
19313.217+2.15%
19363.236+0.12%
19463.729+1.43%
19543.997+0.87%
19624.331+1.01%
19684.697+1.36%
19754.593−0.32%
19824.912+0.96%
19904.961+0.12%
19994.646−0.73%
20074.465−0.50%
20124.232−1.07%
20174.422+0.88%
Source: EHESS[1] and INSEE (1968-2017)[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Désertines (Allier) – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale