Dërvar

Coordinates: 44°22′N 16°23′E / 44.367°N 16.383°E / 44.367; 16.383
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Drvar (Serbe Cirilik: Дрварe , shqiptohet [dřʋaːr]) është qytezë dhe komunë në perëndim të Bosnjës dhe Hercegovinës, ndodhet në rrugën midis Bosansko Grahovo dhe Bosanski Petrovac, gjithashtu në afërsi të Glamoč. Administrativisht pjesë e Kantoni 10Federatës.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fjala Drvar buron nga fjala Sllave "|drvo" që do të thotë "druri". Gjatë Jugosllavisë socialiste, Drvar u emërua Titov Drvar në nder të Josip Broz Tito.

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Atashevac • Bastasi • Bobolusci • Bosanski Osredci • Brda • Bunčevac • Drvar • Gornji Tishkovac • Gruborski Naslon • Kamenica • Leskovica • Mali Cvjetniq • Malo Očijevo • Martin Brod • Mokronoge • Motike • Mrgje • Očigrije • Palučci • Podiq • Podovi • Police • Potoci • Prekaja • Srnetica • Shajinovac • Shipovlani • Trniniq Brijeg • Trubar • Uvala • Veliki Cvjetniq • Veliko Očijevo • Vidovo Selo • Vrtoče • Zaglavic

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha Ortodokse Serbe
Viti i regjistrimit gjithsej Serbët Boshnjakët Kroatët Jugosllavët të tjerët
1991 17,126 16,608 (96.97%) 33 (0.19%) 33 (0.19%) 384 (2.24%) 68 (0.39%)
1981 17,983 15,896 (88.39%) 26 (0.14%) 62 (0.34%) 1,842 (10.24%) 157 (0.89%)
1971 20,064 19,496 (97.16%) 213 (1.06%) 141 (0.70%) 259 (3.21%) 140 (0.72%)

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rmanj Manastiri , që nga fundi i shekullit 15-të

Lufta e dytë botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marshalli Tito (djathtas) me kabinetin e tij në Drvar, 1944
Shtabi - Shpella e Titos 

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

44°22′N 16°23′E / 44.367°N 16.383°E / 44.367; 16.383

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]