Jump to content

Kantoni 10

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kantonet e Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës.

Kantoni 10[1] (kroatisht: Hercegbosanska županija; Boshnjakë: Kantonin E 10; Serbe Cirilik: Кантон 10) është një nga 10 kantonet e Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës në Bosnjë dhe Hercegovinë. Selia e qeverisjes kantonale është në Livno, ndërsa kuvendi është në Tomisllavgrad.[2]

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komunat e Qarkut

Kantoni 10 përfshin 6 komuna: Drvar, Bosansko Grahovo, Gllamoç, Kupresi, Livno dhe Tomisllavgrad.

Stema Komuna Popullsia[3] Zona (km2)[3]
Bosansko Grahovo 3,091 780.0
Drvar 7,506 1030.0
Gllamoç 4,038 1033.6
Kupresi 5,573 569.8
Livno 37,487 994.0
Tomisllavgrad 33,032 967.4

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

majat më të larta të Tropoljes
Mali maja Lartësia Koordinatat
Vran Veliki Vran 2,074 m (6,804 ft) 43°40′4.8″N 17°30′18″E / 43.668000°N 17.50500°E / 43.668000; 17.50500
Vran Mali Vis 2,014 m (6,608 ft) 43°40′41.34″N 17°29′57.08″E / 43.6781500°N 17.4991889°E / 43.6781500; 17.4991889
Cincar Cincar 2,006 m (6,581 ft) 43°54′08″N 17°03′46″E / 43.90222°N 17.06278°E / 43.90222; 17.06278
Vran Crno Brdo 1,966 m (6,450 ft) 43°40′52.96″N 17°29′37.3″E / 43.6813778°N 17.493694°E / 43.6813778; 17.493694
Vran Mali Vran 1,961 m (6,434 ft) 43°39′8.8″N 17°17′27″E / 43.652444°N 17.29083°E / 43.652444; 17.29083
Vran Bijela Glava 1,949 m (6,394 ft) 43°39′34″N 17°29′56″E / 43.65944°N 17.49889°E / 43.65944; 17.49889
Vitorog Veliki Vitorog 1,907 m (6,257 ft) 44°7′12″N 17°2′45″E / 44.12000°N 17.04583°E / 44.12000; 17.04583
Golija Veliki Vrh 1,886 m (6,188 ft) 43°59′12″N 16°47′21″E / 43.98667°N 16.78917°E / 43.98667; 16.78917
Vran Priorac 1,881 m (6,171 ft) 43°39′37″N 17°28′27″E / 43.66028°N 17.47417°E / 43.66028; 17.47417
Šator Veliki Šator 1,872 m (6,142 ft) 44°9′26″N 13°35′23″E / 44.15722°N 13.58972°E / 44.15722; 13.58972

Qeverisja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni udhëhiqet nga Qeveria e Kantonit 10 (kroatisht: Vlada Hercegbosanske županije; Boshnjakë: Vlada Kantona 10; Serbe Cirilik: Влада Кантона 10). Qeveria aktuale është një koalicion i 2 partive i udhëhequr nga Bashkimi Demokratik Kroat. Kryetari i qeverisë është Branko Ivkoviqi.[4]

Kuvendi Kantonal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuvendi Kantonal në Tomisllavgrad

Kuvendi Kantonal (kroatisht: Županijska skupština, Boshnjake dhe serbisht: Kantonalna skupština/Кантонална скупштина) është parlamenti i Kantonit 10. Ai përbëhet nga 25 përfaqësues të zgjedhur nga përfaqësimi proporcional për një mandat katër vjeçar.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantonin posedon me burime të konsiderueshme natyrore, rezerva të mëdha të qymyrit dhe të drurit, si dhe hidro & energjinë e erës. Për shkak të arsyeve ekonomike bashkimi me Kantoni Perëndimor Hercegovina Qarkut është propozuar.[5][6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ustav Hercegbosanske županije" (PDF). Government of the Herzeg-Bosnia County. 23 dhjetor 1996. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 18 dhjetor 2014. Marrë më 28 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ http://www.skupstinahbz.com/ustav.html
  3. ^ a b "PRELIMINARY RESULTS Of the 2013 Census of Population, Households and Dwellings in Bosnia and Herzegovina" (PDF). www.bhas.ba. Agency for Statistics of Bosnia and Herzegovina. 5 nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 23 nëntor 2018. Marrë më 19 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Government of Herzeg-Bosnia County". vladahbz.com. Government of Canton 10. Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2013. Marrë më 6 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2011. Marrë më 19 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  6. ^ "Monitor - portal za svaki dan - Offline". Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2012. Marrë më 19 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)