Jump to content

Kupresi

Coordinates: 43°59′26″N 17°16′46″E / 43.99056°N 17.27944°E / 43.99056; 17.27944
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qyteza Kupres 

Kupresi është qytezë dhe komunë në Kantonin 10Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës, Bosnje dhe Hercegovinë.

Pozita[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kupres është 43 km (27 mi)[1] larg nga Livno, 127 km (79 mi) [1] nga Mostari,143 km[1] nga Sarajeva, 123 km[1] nga Banja Luka dhe 127 km (79 mi)[1] nga Spliti.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1971[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

11,496 gjithsej

 • 6,252 Serbë (54.38%)
 • 4,425 Kroatë (38.49%)
 • 763 Boshnjakë (6.63%)
 • 18 Jugosllavë (0.15%)
 • 38 tjerë (0.35%)

1991[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

10,098 gjithsej

 • 5,169 Serbë
 • 3,947 Kroatë
 • 745 Boshnjakë
 • 213 Jugosllavë
 • 4 të tjerë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e [1][lidhje e vdekur][dead link]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Kupreški Radio ::: 24h uz Vas!". Kupreskiradio.com. Marrë më 2016-03-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Vizituar në 2016-03-04.
 • "kupresportal.com". Kupresportal.com. Marrë më 2016-03-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Vizituar në 2016-03-04.
 • "Kupres Online". Kupres Online. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2016. Marrë më 2016-03-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Vizituar në 2016-03-04.
 • "Kupres Travel Guide". VirtualTourist.com. Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2016. Marrë më 2016-03-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Vizituar në 2016-03-04.

43°59′26″N 17°16′46″E / 43.99056°N 17.27944°E / 43.99056; 17.27944