Daniel Silva (shkrimtarë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Kutia Shkrimtar Daniel Silva (lindi më 1960) është autor amerikanë i 19 romanëve të zhanrit thriller dhe spiunazhi.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Danieli lindi në Detroit, Michigan, SHBA. Prindërit e tij ishin mësues. Kur Danieli ishte shtatë vjeç, familja e tij u zhvendosën në Merced, Kaliforni. Ai u rrit si katolikë.[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gazetaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai filloi karrierën e tij si gazetar me pozitë të përkohëshme në United Press International në vitin 1984.[2] Detyra e tij ishte të mbulonte Konventën Kombëtare Demokratike. United Press International e bëri pozicionin e Danielit të përhershme dhe, një vit më vonë, e transferoi atë në Uashington, D.C., selinë. Pas dy vitesh të tjera, ai u emërua korrespondent i UPI në Lindjen e Mesme dhe u zhvendos në Kajro, Egjipt.

Danieli u kthye në Uashington, D.C, për një pozicion me Uebfaqen e Uashingtonit të Cable News Network. Ai punoi si producent dhe prodhues ekzekutiv për disa nga programet televizive të CNN, duke përfshirë Crossfire dhe Capital Gang.

Shkrimtarë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1994 filloi punën në romanin e tij të parë, The Unlikely Spy (1996). Romani debutoi në listën më të mirë të shitësve të The New York Times më 26 janar 1997; ai mbeti në listë për pesë javë, duke u rritur në numrin 13.[3] Në vitin 1997, Danieli la CNN për të ndjekur shkrimin me orar të plotë.

Që atëherë Danieli ka shkruar 19 romane të zhanrit spiunazh, të gjithë shitësit më të mirë në listën The New York Times. Personazhi kryesor është Gabriel Allon, një restaurues arti izraelit, spiun dhe vrasës, i cili është një figurë kyçe në të gjitha, por tre nga titujt e Danielit. Seri ka qenë një shitja më e mirë nga New York Times që nga kësti i saj i parë në vitin 2001.[4][5] Shtatë nga titujt e serive kanë arritur numrin një në listën e shitësve më të mirë të New York Times. Disa nga romanet e tij janë të vendosura kundër terrorizmit islamik, disa janë në lidhje me ngjarjet historike që lidhen me Luftën e Dytë Botërore dhe Holokaustit. Daniel nuk hyri në serinë e Allon me një kuptim të rëndësishëm të botës së restaurimit të artit, por ishte në gjendje të përdorte ekspertizën e një fqinji për ta ndihmuar atë të kthejë një vrasës spiun në një artist.[2]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Danieli u takua me Jamie Gangel, një raportuese amerikane. Ata më vonë u martuan dhe Danieli u konvertua nga katolizmi në judaizëm, në fenë e gruasë së tij.[2]

Ata kanë dy fëmijë, Nikolas dhe Lily. Daniel i merr fëmijët e tij në udhëtime për kërkimet e tij për librat e tij.[2][6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Pash, Barbara (shtator 2014). "Book Talk: Daniel Silva". Hadassah Magazine (në anglisht). Marrë më 24 korrik 2015.
  2. ^ a b c d Hewitt, Hugh (29 korrik 2008). "Moscow Rules spy novelist Daniel Silva (interview transcript of Hugh Hewitt Show)". The Hugh Hewitt Show (në anglisht). Marrë më 7 gusht 2017.
  3. ^ "BEST SELLERS: February 23, 1997". The New York Times (në anglisht). 23 shkurt 1997. Marrë më 26 korrik 2015.
  4. ^ "BEST SELLERS: January 28, 2001". New York Times (në anglisht). 28 janar 2002. Marrë më 22 nëntor 2012.
  5. ^ "BEST SELLERS: April 7, 2002". The New York Times. 7 prill 2002. Marrë më 13 gusht 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Joyella, Mark. "CNN Hires Jamie Gangel as Special Correspondent". TVNewser (në anglisht). Marrë më 27 gusht 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]