Jump to content

Dansevise

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

" Dansevise "( Danisht: 'Këngë e një kërcimi' ) është një këngë e regjistruar nga dyshja daneze e bashkëshortëve Grethe dhe Jørgen Ingmann me muzikë të kompozuar nga Otto Francker dhe tekst danez të shkruar nga Sejr Volmer-Sørensen . Ajo DenmarkFestivalin Evropian të Këngës 1963 të mbajtur në Londër, duke rezultuar në hyrjen e parë të kryer nga një dyshe për të fituar konkursin dhe gjithashtu fitorja e parë nga një vend skandinav .

" Dansevise "u kompozua nga Otto Francker me tekst danez nga Sejr Volmer-Sørensen dhe u regjistrua nga Grethe dhe Jørgen Ingmann . Bëhet fjalë për një baladë të sofistikuar në të cilën këngëtarja i këndon lavde kërcimit, konkretisht me “shokun e saj të dashur”. [1]

Grethe dhe Jørgen Ingmann fitojnë Çmimin e Madh të Dansk Melodi 1963.

Më 23 mars 1963, Eurovision Song Contest u mbajt në Qendrën Televizioni BBC në Londër, i organizuar nga Korporata Britanike e Transmetimeve (BBC) dhe u transmetua drejtpërdrejt në të gjithë kontinentin. Grethe, e shoqëruar nga Jørgen Ingmann në kitarë, performoi "Dansevise" të tetën në mbrëmje, pas " Muistojeni laulu " të Finland nga Laila Halme dhe para " Brodovi " të Yugoslavia nga Vice Vukov . Kai Mortensen drejtoi orkestrën live të ngjarjes në performancën e hyrjes daneze.

Në mbyllje të votimit, ajo kishte marrë 42 pikë, duke fituar kështu nga një fushë prej gjashtëmbëdhjetë. [2] Ajo fitoi konkursin në rrethanat më të diskutueshme, kur u pretendua se juria norvegjeze kishte ndryshuar votat e saj për t'i dhënë fitoren Danimarkës në kurriz të Zvicrës . [3]

John Kennedy O'Connor shkruan: "Melodia hipnotike u ndihmua nga efektet vizuale në studio, ndërsa një vorbull rrotulluese e formave rrotulluese rrotullohej rreth ekranit, duke shtuar efektin e ëndrrës së muzikës. Ishte e vetmja këngë që mbështetej tërësisht në rekuizita pamore dhe jo fizike dhe kjo e ndihmoi atë të dallohej”. [4]

“Dansevise” ka një reputacion shumë të lartë në qarqet e Eurovizionit. Kënga shpesh shfaqet dukshëm në sondazhe për të përcaktuar fituesit më të mirë të Eurovizionit, dhe citohet si një nga shembujt më të mirë të një fituesi të Eurovizionit, i cili nuk vjetërohet dhe ende ka tërheqje të gjerë.

  1. ^ "Dansevise - lyrics". The Diggiloo Thrush. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Official Eurovision Song Contest 1963 scoreboard". Eurovision Song Contest. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "ESC History - Denmark 1963". Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2012. Marrë më 8 korrik 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ O'Connor, John Kennedy (2010). The Eurovision Song Contest: The Official History. Carlton Books. fq. 23. ISBN 978-1-84732-521-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)