Dardan Rexhepi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dardan Rexhepi
Dardan Rexhepi (2014).jpg
Personal information
Date of birth16 janar 1992
Place of birthPrishtinë, Jugosllavi
Height1,90 m (6 ft 3 in)
Position(s)Sulmues
Club information
Current team
Norrby IF
Number14
Youth career
1997–2003Eslövs BK
2003–2009Lunds BK
2009–2010Malmö FF
Senior career*
YearsTeamApps(Gls)
2010–2013Malmö FF63(4)
2014IF Brommapojkarna27(5)
2015–2016BK Häcken22(1)
2016–2017GAIS33(8)
2019–Norrby IF1(0)
National team
2010–2011Suedia U194(2)
2011–2013Suedia U215(2)
2014–2015Kosova3(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Dardan Rexhepi (lindi më 16 janar 1992) është një futbollist kosovar që luan për Norrby IF si sulmues.[1] Ai u rrit në Suedi, dhe luajti për ekipet e tyre të rinjve të futbollit para se të luante për ekipin e lartë të kombëtares së futbollit të Kosovës.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malmö FF[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rexhepi u transferua nga Lunds BKMalmö FF në vitin 2009. Pasi shënoi 38 gola në 43 ndeshje për ekipin e të rinjve ai u gradua në skuadrën e ekipit të parë vitin e ardhshëm. Në ndeshjen e tij debutuese për ekipin e parë kundër Syrianska FCKupën Suedeze më 18 maj 2010 ai shënoi golin e fitores në kohë shtesë. Më 15 shtator të njëjtin vit ai filloi ndeshjen e tij të parë në Allsvenskan në derbin dhe në ndeshjen e lartë kundër Helsingborgs IF në të cilën shënoi edhe golin e tij të parë të ligës, i cili dëshmoi se ishte goli fitues pasi Malmö FF fitoi 2–0, e dyta goli në të njëjtën lojë u ndihmua nga Rexhepi. Fitorja kundër Helsingborg do të dëshmonte se ishte vendimtare për kampionatin pasi Malmö FF fitoi ligën disa ndeshje më vonë vetëm 2 pikë më shumë se Helsingborg. Ai që nga ajo kohë ka fituar nofkën "D-Rex".

Rexhepi pati një përparim të vogël për sezonin 2011 dhe luajti 23 ndeshje dhe shënoi një gol. Ai gjithashtu luajti për klubin në fazat kualifikuese në UEFA Ligën e Kampionëve 2011–12 dhe në fazën grupore të UEFA Ligën e Evropës 2011–12. Sezoni i 2012 dëshmoi se ishte një sfidë më e ashpër për Rexhepin pasi ai mori më pak lojë se sezonin e kaluar. Gjithsej Rexhepi luajti 13 nga 30 ndeshjet për Malmö FF gjatë sezonit dhe u largua pa barazim në lojën e ligës. Rexhepi luajti 17 ndeshje dhe shënoi një gol gjatë sezonit të fitimit të titullit të ligës 2013, megjithatë ai ishte akoma sulmuesi me zgjedhje të tretë pas Magnus Eriksson dhe Tokelo Rantie në fillim të sezonit dhe më pas Eriksson dhe Guillermo Molins në fund të sezonit.

IF Brommapojkarna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 21 janar 2014, Rexhepi nënshkroi për klubin IF Brommapojkarna, duke përmendur se i duhej më shumë kohë në fushë për të vazhduar zhvillimin e tij si lojtar. Malmö FF pranoi se një marrëveshje blerjeje ekzistonte në transferim dhe se ata do të pasonin zhvillimin e Rexhepi në Brommapojkarna.[2]

BK Häcken[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 2015, Rexhepi nënshkroi për BK Häcken.

Norrby IF[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në korrik 2016, Rexhepi la BK Häcken për klubin Superettan GAIS.[3] Në janar 2017, ai zgjati kontratën e tij me dy vjet.[4] Në dhjetor 2018, Rexhepi nënshkroi një kontratë një vjeçare me Norrby IF.[5]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rexhepi bëri debutimin e tij për Suedinë U21 më 24 mars 2011 në një ndeshje stërvitore kundër Italisë U21.[6]

Ai bëri debutimin e tij për Kosovën në një ndeshje miqësore në maj 2014 kundër Turqisë dhe fitoi bëri 3 paraqitje, duke mos shënuar asnjë golë. Ndërkombëtarja e tij e fundit ishte një miqësore e shtatorit 2014 kundër Omanit.[7]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Officiellt: Dardan Rexhepi lämnar Gais‚ fotbollskanalen.se, 30 nëntor 2017
  2. ^ "Dardan lämnar MFF för BP". mff.se (në suedisht). Malmö FF. 21 janar 2014. Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2014. Marrë më 21 maj 2020. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  3. ^ "Dardan D-rex Rexhepi klar för GAIS" (në suedisht). gais.se. 28 korrik 2016. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2016. Marrë më 28 korrik 2016.
  4. ^ "Dardan Rexhepi förlänger med GAIS" (në suedisht). gais.se. 11 janar 2017. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2017. Marrë më 12 janar 2017.
  5. ^ "Officiellt: Dardan Rexhepi klar för Norrby" (në suedisht). fotbolltransfers.com. 21 dhjetor 2018. Marrë më 22 dhjetor 2018.
  6. ^ "U21 herr: Förlust 3–1 mot Italien" (në suedisht). 24 mars 2011. Marrë më 24 mars 2011.
  7. ^ "Player Database". eu-football.info (në anglisht). Marrë më 2020-01-05.