Jump to content

Dario Šimić

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dario Šimić
Të dhënat vetjake
Emri i plotëDario Šimić
Datëlindja (1975-11-21) 21 nëntor 1975 (48 vjeç)
VendlindjaZagreb, Kroaci
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMbrojtës
Karriera me të rinjtë
1987–1992Dinamo Zagreb
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1992–1998Croatia Zagreb140(14)
1999–2002Internazionale66(3)
2002–2008Milan82(1)
2008–2010Monaco27(0)
2010Dinamo Zagreb0(0)
Gjithsej315(18)
Karriera ndërkombëtare
1993Kroacia U172(0)
1993–1994Kroacia U182(0)
1993–1994Kroacia U194(0)
1995Kroacia U201(0)
1994–1996Kroacia U218(1)
1996–2008Kroacia100(3)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 19:25, 6 June 2008 (UTC)
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më May 24 2008

Dario Šimić (lindur më 21 nëntor 1975Zagreb) është një futbollistë kroatë, që tani lozë për AC Milan, nga Seria A italiane.