Darka e Fundit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Darka e fundit nga Leonardo da Vinçit

Darka e Fundit sipas fese se krishtere është darka e fundit që Jezu Krishti kishte shtruar për rrethin e tij të ngushtë te apostujve.

Kësaj darke i kanë kushtuar vëmendje jo vetem besimtarët por edhe artistë dhe shkencëtarë të fushave të ndryshme. Kështu Leonardo da Vinçi në vitin 1498 pikturoi në bazë të dhënave që kishte pikturën e tij të njohur me të njëjtin emër e që ruhet në "Santa Maria delle Grazie" në Milano.

Kjo pikturë është edhe një temë kryesore te filmi '' The Da Vinci Code.''

Pse Da Vinci realizoi kete pikture?[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Leonardo da Vinci punonte per Ludovico Sforza, Duka i Milanos, (1482-99). Duka i kerkoi atij te paraqiste nje pikture religjioze te Krishtit ne 'Darken e fundit' perpara kryqezimit.

Informacione mbi pikturen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Permasat e saj jane 460 x 880 cm (15 x 29 feet). Origjinalja ndodhet ne Konventen e Santa Maria delle Grazie, ku ze nje siperfaqe te konsiderueshme murale. Me shkeputje me ore te gjata, dhe punime disa minuteshe mbi pikturen, Leonardos iu deshen plot 3 vite per ta perfunduar. Thuhet se zgjati kaq shume , per shkak te perdorimit te pasqyrave ne realizimin e saj. Leonardi perdori pasqyrat per ti paraqitur apostujt dhe Krishtin ne nje vend dhe ne nje menyre manipuluese , irreale. Kete e beri sepse Leonardo besonte se Krishti nuk ekzistonte vertete, dhe per te mbrojtur veten nga Kisha Katolike, ai i fshehu besimet ne pikture.

Darka e fundit eshte kaq e njohur, per vete faktin se Leonardo i paraqet apostujt dhe vete Krishtin ne format humane, pa asnje elemet fetar ose mistik.

Apostujt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga e majta ne te djathte ne prespektiven e veshtruesit apostujt jane:

  • Bartolomeu, Xhejmsi i Vogel(Jakob) dhe Andreu formojne nje treshe.
  • Juda, Piteri dhe Xhoni/Maria Magdalena formojne treshen tjeter . Juda, ka ne dore nje thes/qese te bardhe. Johni ka pamje femerore, shkak qe Dan Brown (autor i Kodi i Da Vincit) e quan ate Maria Magdalena , gruaja qe kishte nje marredhenie sprituale me Jezuin, e cila edhe e vajoi ate.
  • Krishti ne mes.
  • Thomasi, Xhejmsi i Madh, vellai i supozuar i Krishtit dhe Filipi . Filipi duket sikur po kerkon pergjigje.
  • Matheu, Tadeu dhe Simoni jane grupi i fundit i tresheve.

Misteri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Portretizimi i vetvetes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse disa dijetarë të kohës kishin dyshuar gjithmonë se piktori toskan kishte portretizuar vetveten në një nga pikturat e tij, ashtu si kishin bërë para tij Andrea Mantegna dhe Benozzo Gozzoli dhe ndoshta në kohën e vet edhe Mikelanxhelo, deri më tani askush nuk kishte identifikuar piktura ose afreske ku kjo gjë të vërtetohej edhe për Leonardon.

Por specialisti i arteve, Ross King, sugjeron se piktori i ‘Mona Lisa’ i ka dhënë karakteristikat e tij fizike dy apostujve që gjenden në pikturën e famshme ‘Darka e Fundit’, dhe pikërisht dishepujve Thomas dhe Jakobi i Vogël.

Vendosja ne tavoline[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Leonardo i ka vendosur apostujt ne njeren ane te tryezes, si ne tryezen e spikerit. Eshte nje vendosje e kujdesshme sikur dikush t'u kete thene: "Hej, burra, le te mblidhemi e te dalim ne fotografi si shoke qe jemi. Nje foto te fundit para se te largohet Zoti." Por sigurisht, nga leximi i pershkrimit biblik kuptohet se ata nuk ishin te ulur ashtu. Nje tipar tjeter interesant i piktures Darka e Fundit eshte se Leonardo ka pikturuar nje zbukurim te shekullit te pesembedhjete ne murin prapa. Kjo ne menyre te dukeshme reflekton kohen e Leonardos dhe jo te shekullit te pare. Dhe nese vezhgon me kujdes do te vesh re se ne pikturen e Leonardos perjashta eshte drite. Por sipas pershkrimit biblik, Darka e Fundit eshte ngrene ne fakt ne mbremje dhe ndoshta naten vone.

Momenti

Thika- majtas shikohet nje dore qe mban nje thike, por trupi dhe personi nuk dallohen. Ne pamje te pare mund te jete e Judes por ne fakt eshte e Xhonit/Maria Magdalenes.

V- Shkornja V, simbol i feminitetit formohes mes Krishtit dhe Xhonit, gje qe na ben te mendojme se ne fakt aty ndodhet Magdalena.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]  1. ^ http://www.jaydax.co.uk/lastsupper/lastsupper.htm
  2. ^ http://arthistory.about.com/cs/leonardo/a/last_supper.htm
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 22 shtator 2012. Marrë më 24 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)