Daut Haradinaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Daut Haradinaj ka lindur më 6 prill 1978 në fshatin GllogjanDeçan-it është politikan,jurist Shqiptar dhe po ashtu ka qenë komandant në Ushtrin Çlirimtare të Kosoves i cili se bashku më Rexhep Selmin dhe Mujë Krasniqin me rastin e vrasjes se mesuse-it Halit Geci me 28 nëntor 1997 dolen publikisht dhe deklaruan formimin e Ushtrisë Çlirimtare te Kosovës, Daut Haradinaj dha kontribut te jashte zakonshem ne luften e Kosoves ku sherbeu ne zonen opreative te Rrafashit te Dukagjinit, Dauti eshte nje nga 5 vellezerit Haradinaj te cilet u shquan per guximin dhe kontribimin e tyre ne luften e Kosoves pas luftes Dauti ushtron postin e nënkryetartit të AAK-së dhe vellau i tij i madh Ramush Haradinaj është kryetar i AAK-së qe nga viti 2004 Dauti ushtron postin e Deputetit në Kuvendin e Republikës së Kosovës[1], Dauti aktualisht banon dhe jeton në Prishtinë dhe është i martuar.

Vëllezerit Haradinaj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktivitet në UÇK[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesmarrja në Politik 2004-[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Refrencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 mars 2015. Marrë më 28 nëntor 2014.

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]