David Attenborough

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

David Attenborough

Sir David Attenborough Frederick ( shqiptimi IPA /ætənbrə / ; lindur më 8 maj 1926) [1] është një transmetues anglez dhe historian i natyrës. Ai është më i njohur për shkrimin dhe prezentimin, në bashkëpunim me Njësinë e Historisë Natyrore të BBC, të nëntë serive dokumentare të historisë natyrore që formojnë koleksionin <i id="mwHA">Jeta</i> që së bashku përbëjnë një studim gjithëpërfshirës të jetës së kafshëve dhe bimëve në Tokë. Ai është një ish menaxher i vjetër në BBC, që ka shërbyer si kontrollues i BBC Two dhe drejtor i programimit për Televizionin BBC në vitet 1960 dhe 1970. Ai është i vetmi person që ka fituar BAFTA për programet në formatet bardh e zi, me ngjyra, HD, 3D dhe 4K. [2] [3] Në 2018 dhe 2019, ai mori çmimet Primetime Emmy për Narratorin e shquar. [4]

Jeta e hershme dhe familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Attenborough u lind në Isleworth, Middlesex (tani pjesë e Londrës perëndimore), dhe u rrit në College House në kampusin e Kolegjit Universitar, Leicester, ku babai i tij, Frederick, ishte drejtor. [5] Ai është fëmija i mesëm i tre djemve jetë-gjatë; vëllai i tij i madh, Richard, ishte një aktor dhe regjisor që vdiq në 2014, dhe vëllai i tij i vogël, John i cili vdiq në vitin 2012, ishte një ekzekutiv në prodhuesin italian të makinave Alfa Romeo . [6] Gjatë Luftës së Dytë Botërore, përmes një rrjeti vullnetar britanik të njohur si Lëvizja e Fëmijëve të Refugjatëve, prindërit e tij u kujdesën edhe për dy vajza hebreje refugjate nga Evropa. [7]

Attenborough e kaloi fëmijërinë e tij duke mbledhur fosile, gurë dhe ekzemplarë natyrorë. [8] Ai mori inkurajim në moshën shtatë vjeç, kurJacquetta Hawkes admiroi "muzeun" e tij. Disa vjet më vonë, një nga motrat e tij të birësuara i dha një copë qelibari që përmbante krijesa parahistorike; rreth pesëdhjetë vjet më vonë, do të ishte në fokusin e programit të tij Machine Amber Time .

Attenborough u arsimua në Shkollën e Gjuhës për Djem Wyggestonnë Leicester dhe më pas fitoi një bursë në Clare College, Kembrixh në 1945, ku studioi gjeologji dhe zoologji dhe mori një diplomë në shkencat natyrore . [9] Në 1947, ai u thirr për shërbim kombëtar në Marinën Mbretërore dhe kaloi dy vjet i stacionuar në Uellsin e Veriut dhe Firth of Forth .

Më 1950, Attenborough u martua me Jane Elizabeth Ebsworth Oriel; ajo vdiq në 1997. Çifti kishte dy fëmijë, Robert dhe Susan. [10] Robert është një pedagog në bioantropologji për Shkollën e Arkeologjisë dhe Antropologjisë në Universitetin Kombëtar Australian në Canberra . [11] [12] Susan është një ish drejtore e shkollës fillore. [13]

Vitet e para në BBC[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas largimit të Marinës, Attenborough mori një pozicion duke redaktuar librat shkollorë të shkencës për fëmijë për një kompani botuese. Ai shpejt u zhgënjye me punën dhe në 1950 aplikoi për një punë si një prodhues bisedash në radio me BBC. Edhe pse ai ishte refuzuar për këtë punë, CV e tij më vonë tërhoqi interesin e Mary Adams, kreut të departamentit të bisedimeve (transmetimit faktik) të shërbimit televiziv të BBC-së.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Sir David Attenborough (English broadcaster and author)" (në anglisht). Marrë më 26 gusht 2014.
 2. ^ "Sir David Attenborough: Bafta TV awards 2014". The Guardian (në anglisht). 3 dhjetor 2017.
 3. ^ "Sir David Attenborough: BAFTA Awards". Awards.bafta.org (në anglisht). BAFTA. Marrë më 3 dhjetor 2017.
 4. ^ "Nominees/Winners | Television Academy" (në anglisht). Academy of Television Arts & Sciences. Marrë më 15 shtator 2019.
 5. ^ "History of College House" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2006. Marrë më 24 shtator 2006.
 6. ^ Robinson, David (2 shtator 2014). "Remembering Richard Attenborough" (në anglisht). British Film Institute. Marrë më 14 shkurt 2017.
 7. ^ "The children Britain took to its heart". The Jewish Chronicle (në anglisht). 2 prill 2009. Marrë më 18 gusht 2017.
 8. ^ "David Attenborough: A Life in Television". BAFTA Guru (në anglisht). 19 maj 2009. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2015. Marrë më 18 gusht 2015.
 9. ^ "Cover.Qxd" (PDF) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 8 korrik 2011. Marrë më 4 nëntor 2009.
 10. ^ "Sir David Attenborough – Naturalist" (në anglisht). BBC. Marrë më 26 nëntor 2011.
 11. ^ "Dr Robert Attenborough – School of Archaeology & Anthropology – ANU" (në anglisht). Arts.anu.edu.au. 9 korrik 2009. Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2011. Marrë më 4 nëntor 2009.
 12. ^ "Canberra has marvellous facilities". The Canberra Times (në anglisht). 26 maj 2013. Marrë më 9 korrik 2016.
 13. ^ Rebecca Tyrrel (29 tetor 2010). "David Attenborough: in the beginning". The Daily Telegraph (në anglisht). Marrë më 26 maj 2016.