Defter

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Defter (nga persisht دفتر: Libri regjistrimi kuptim, regjistër, dhe në zyre moderne kohë ose zyrë) ishte një regjistrim kadastral të taksave të kryera nga Perandoria Osmane. Ne deftere jane mbledhur informacion në lidhje me fshatrat, vendbanimet, kokat e familja (meshkuj të rritur dhe të vejat), dhe etnive. terminologjia e perdorur ne shqip është regjistrat osmane

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjimi feudal ushtarak osman në Shqipëri