Jump to content

Deti Aral

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
zvoglimi i siperfaqes me kalimin e viteve

Deti Aral (rusisht Aralskoe more) ose Liqeni Aral është det i brendshëm në Azinë Qendrore. Gjindet në mes Kazakistanit në veri Uzbekistanit në jug. Nga viti 1960 liqeni dukshëm filloi të zvogëlohet për shkak se qeveria me qëllim të ujitjes së tokave ndërroi rrjedhen e lumenjve Amu Darjes dhe Sir Darjes.

Deti Aral njihet si një ndër hapësirat më të ndotura në botë, për shkak se është shfrytëzuar për testimin e armatimit dhe hedhjes së mbeturinave industriale dhe tharja e liqenit ka ardhur si pasojë e projekteve hidraulike.Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]