Deti Chukchi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta që tregon vendndodhjen e detit Chukchi.

Deti Chukchi i referuar ndonjëherë si Deti Chuuk, Deti Chukotsk[1] ose Deti i Chukotskut[2] (rusisht: Chukótskoye móre), është një det margjinal i Oqeanit Arktik. Kufizohet në perëndim nga ngushtica e gjatë, jashtë ishullit Wrangel, dhe në lindje nga Point Barrow, Alaska, përtej së cilës shtrihet Deti Beaufort. Ngushtica e Beringut formon kufirin e saj më jugor dhe e lidh atë me Detin e Beringut dhe Oqeanin Paqësor. Porti kryesor në detin Chukchi është Uelen në Rusi. Linja Ndërkombëtare e Datave kalon Detin Chukchi nga veriperëndimi në juglindje. Është zhvendosur në drejtim të lindjes për të shmangur ishullin Wrangel si dhe Okrug Autonome Chukotka në kontinentin rus.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "education.rec.org Seas and Oceans: The Chukotsk Sea". Arkivuar nga origjinali më 2021-10-17. Marrë më 2019-04-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Stampa:Cite newspaper The Times