Jump to content

Deti Bering

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vendndodhja e Detit të Beringut.

Deti Bering (rusisht: Béringovo móre) është një det margjinal i Oqeanit Paqësor Verior. Ajo formon, së bashku me ngushticën e Beringut, ndarjen midis dy masave më të mëdha tokësore në Tokë: Euroazisë dhe Amerikës.[1][2] Ai përfshin një pellg të thellë uji, i cili më pas ngrihet përmes një pjerrësi të ngushtë në ujërat më të cekëta mbi raftet kontinentale. Deti i Beringut është emëruar pas Vitus Bering, një lundërtar danez në shërbimin rus, i cili, në 1728, ishte i pari evropian që e eksploroi në mënyrë sistematike, duke lundruar nga Oqeani Paqësor në veri në Oqeanin Arktik.[3]

Deti Bering ndahet nga Gjiri i Alaskës nga Gadishulli i Alaskës. Ajo mbulon mbi 2,000,000 kilometra katrorë dhe kufizohet në lindje dhe verilindje me Alaskën, në perëndim me Lindjen e Largët Ruse dhe Gadishullin Kamchatka, në jug me Gadishullin e Alaskës dhe Ishujt Aleutian dhe në veriun e largët me ngushticën e Beringut. , që lidh detin e Beringut me detin Chukchi të Oqeanit Arktik.[4] Gjiri i Bristolit është pjesa e Detit Bering midis Gadishullit të Alaskës dhe Kepit të Newenhamit në kontinentin Jugperëndimor të Alaskës.

Ekosistemi i Detit Bering përfshin burime brenda juridiksionit të Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë, si dhe ujërat ndërkombëtare në mes të detit (i njohur si "Vrima e Donut"[5]). Ndërveprimi midis rrymave, akullit të detit dhe motit krijon një ekosistem të fuqishëm dhe produktiv.

  1. ^ Fasham, M. J. R. (2003). Ocean biogeochemistry: the role of the ocean carbon cycle in global change. Springer. fq. 79. ISBN 978-3-540-42398-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ McColl, R.W. (2005). Encyclopedia of World Geography. Infobase Publishing. fq. 697. ISBN 978-0-8160-5786-3. Marrë më 26 nëntor 2010. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Vitus Bering". Encyclopaedia Britannica. Marrë më 2018-12-21. {{cite encyclopedia}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Area of Bering sea". Encyclopaedia Britannica. Marrë më 2018-12-21. {{cite encyclopedia}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "North Pacific Overfishing (DONUT)". Trade Environment Database. American University. Arkivuar nga origjinali më 9 prill 2011. Marrë më 13 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)