Dhimitër Lako

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dimitris Lyacos, 2010

Dhimitër Lako ( lindi më 1966Athinë, Greqi) është një poet dhe dramaturg me prejardhje arvanitase.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lakua u rrit në Athinë dhe studioi në Universitet Juridik. Nga 1988 deri më 1991 jetoi në Venedik, më pas u shpërngul në Londër, ku studioi filozofi në University College London(UCL) ku kaloi 13 vite të jetës së tij. Ndërkohë jeton në Berlin.

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Poena Damni O Protos Thanatos. Odos Panos. Athen. 1996.
  • Poena Damni The First Death. Englische Ausgabe. Übersetzt von Shorsha Sullivan. Shoestring Press. 2000. ISBN 1-899549-42-0
  • Poena Damni Der Erste Tod. Deutsche Ausgabe. Übersetzt von Nina-Maria-Wanek. Verlagshaus J.Frank | Berlin, 2008.
  • Poena Damni Nyctivoe. Griechisch-deutsche Ausgabe. Übersetzt von Nina-Maria Jaklitsch. CTL Presse. Hamburg.2001.
  • Poena Damni Nyctivoe. Englische Ausgabe. Übersetzt von Shorsha Sullivan. Shoestring Press. 2005.

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]