Dhimitër Ljiako

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Dimitris Lyacos, 2010

Dhimitër Ljiako (Stampa:ELSneu ; *1966 ne Athina, Greqi) është një poet dhe dramaturg me prejardhje arvanitase.

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

Lyacos u rrit ne Athine dhe studioi ne Universitet Juridik. Nga 1988 deri me 1991 jetoi ne Venedik, me pas kaloi ne Londër, ku studioi filozofie ne University College (UCL) dhekaloi 13  vite te jetës se tij. Ndërkohe jeton ne Berlin.

Vepra[redakto | redakto tekstin burimor]

Bibliografia[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Poena Damni O Protos Thanatos. Odos Panos. Athen. 1996.
  • Poena Damni The First Death. Englische Ausgabe. Übersetzt von Shorsha Sullivan. Shoestring Press. 2000. ISBN 1-899549-42-0
  • Poena Damni Der Erste Tod. Deutsche Ausgabe. Übersetzt von Nina-Maria-Wanek. Verlagshaus J.Frank | Berlin, 2008.
  • Poena Damni Nyctivoe. Griechisch-deutsche Ausgabe. Übersetzt von Nina-Maria Jaklitsch. CTL Presse. Hamburg.2001.
  • Poena Damni Nyctivoe. Englische Ausgabe. Übersetzt von Shorsha Sullivan. Shoestring Press. 2005.

Lidhje te jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]