Diana Krall

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Diana Krall
Diana krall.jpg
Krall në Toronto në Shtator të vitit 2007
U lind nëNëntor 16, 1964(1964-11-16)
Nanaimo, British Columbia, Canada
Emrat e tjerëDiana Jean Krall
Punësimi
 • këngëtare
 • pianiste
 • kompozitore

Diana Jean Krall, OC, OBC (e lindur më 16 nëntor të vitit 1964) është pianiste dhe këngëtare kanadeze, e njohur për vokalin e saj kontralto.[1] Ajo ka shitur më shumë se 6 milionë albume në SHBA dhe mbi 15 milionë në mbarë botën. Më 11 dhjetor të vitit 2009, revista Billboard e quajti artisten e dytë Jazz të dekadës 2000-09, duke e themeluar atë si një nga artistet më të shitura të kohës së saj.

Krall është e vetmja këngëtare e xhazit që ka tetë albume që debutojnë në krye të albumeve Jazz Billboard.[2] Deri më sot, ajo ka fituar tre çmime Grammy dhe tetë çmime Juno. Ajo gjithashtu ka fituar nëntë ari, tre platini dhe shtatë albume multi platini.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krall ka lindur më 16 nëntor të vitit 1964 në Nanaimo, British Columbia, Kanada, vajza e Adella A. (Wende), një mësuese e shkollës fillore dhe Stephen James "Jim" Krall, një kontabilist.[3][4][5] Babai i saj luajti piano në shtëpi dhe nëna e saj këndoi në një kor të komunitetit. Ajo ishte duke luajtur piano në moshën katërvjeçare dhe duke luajtur xhaz në një restorant në moshën 15 vjeçare. Ajo shkoi në Kolegjin Berklee të Muzikës në Boston me një bursë përpara se të shkonte në Los Anxhelos për të luajtur xhaz. Ajo u kthye në Kanada për të publikuar albumin e saj të parë në vitin 1993.[6]

Mamaja e Krallit vdiq nga myeloma e shumëfishtë në vitin 2002, brenda muajve të mentorëve të pianistit Ray Brown dhe Rosemary Clooney. Vëllai i vetëm i Krall, Michelle, është një ish-anëtar i Policisë Mbretërore kanadeze (RCMP).

Krall dhe muzikanti britanik Elvis Costello u martuan më 6 dhjetor të vitit 2003, në truallin e Elton John jashtë Londrës.[7] Djemtë e tyre binjakë, Dexter Henry Lorcan dhe Frank Harlan James, kanë lindur më 6 dhjetor të vitit 2006 në New York City.[8]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1993, Krall publikoi ​​albumin e saj të parë, Stepping Out, që ajo regjistroi me John Clayton dhe Jeff Hamilton. Ajo tërhoqi vëmendjen e producentit Tommy LiPuma, i cili prodhoi albumin e saj të dytë, Only Trust Your Heart (në vitin 1995).

Albumi i saj i tretë, All for You: Një dedikim për Nat King Cole Trio (1996), u propozua për një Grammy dhe vazhdoi për 70 javë në Billboard jazz charts. Love Scenes (1997) u bë shpejt një rekord hit me treshen e Krall, Russell Malone(kitarë) dhe Christian McBride (bas).

Në gusht të vitit 2000, Krall u bë bashkë në një turne 20 qytetesh me Tony Bennett. Ata u bënë përsëri bashkë për një këngë në spektaklin televiziv seri: Elvis Costello me ...

Marrëveshjet orkestrale të Johnny Mandel-it ofruan sfondin "When I Look In Your Eyes" (1999). Përzierja e grupit u mbajt, duke ndjekur marrëveshjet në The Look of Love (2001) e krijuar nga Claus Ogerman; ky rekord arriti statusin e platinës dhe arriti në krye të 10 të Billboard 200. Pista e titullit nga albumi, një mbulesë e standardit të Casino Royale popullarizuar në fund të viteve 1960 nga Dusty Springfield dhe Sérgio Mendes, arriti numrin 22 në tabelën e të rriturve bashkëkohorë.

Në shtator të vitit 2001, Krall filloi një turne botëror. Koncerti i saj në Olimpiadën e Parisit u regjistrua dhe u publikua si rekord i saj i parë live, Diana Krall - Live në Paris. Albumi përfshinte mbulimin e "Just The Way You Are" të Billy Joel (një hit në radio të qetë jazz amerikane) dhe "A Case Of You" të Joni Mitchell.

Live nga Teatri Paramount në Charlottesville, Virginia

Krall gjithashtu prodhoi albumin e Barbra Streisand Love Is the Answer, i lëshuar më 29 shtator të vitit 2009.[9]Në vitini 2011 Krall u kthye në Sri Lanka; megjithatë, nuk u dha asnjë publicitet dhe vizita mbeti tërësisht private. Në shtator të vitit 2012, ajo shoqëroi Paul McCartney në Capitol Studios në një performancë live të albumit të tij Kisses në fund, e cila u shfaq live në internet. Më 13 shtator të vitit 2012, Krall luajti "Fly Me to the Moon" në shërbimin përkujtimor të astronautit Neil Armstrong në Uashington, D.C.

Glad Rag Doll u publikua më 2 tetor të vitit 2012. Wallflower është albumi i 12-të i studios nga Krall, i lëshuar më 3 shkurt të vitit 2015 nga Verve Records.[10] Albumi u prodhua nga David Foster.[11] Në mesin e kompozitorëve Krall dhe Foster janë "Eagles" (dy këngë), Elton John dhe Bernie Taupin, "Ne nuk jemi në dashuri", Neil Finn ("Don" t Dream It's Over "), dhe Gilbert O'Sullivan (" Alone Again (Natyrisht) "). Pjesa e titullit është nga "Bootleg Series" i Bob Dylan dhe ajo thirri Paul McCartney për të parë nëse ai do të mendonte që ajo të mbulonte një origjinal që më parë ishte i pazbuluar që ai do të shkruante për Kisses e tij me xhaz të butë në fund.[12]

Nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2000, ajo u nderua me çmimin Urdhri i Kolumbisë Britanike.[13]Në vitin 2003 ju dha një nderim në doktoraturë.(Artet e bukura) nga Universiteti i Victoria.[14] Në vitin 2004, ajo u fut në Walk of Fame në Kanada.[15] Në vitin 2005, ajo u bë Zyrtare e Urdhrit të Kanadasë.[16]

Në vitin 2008, Nanaimo Harbourfront Plaza u riemërua Diana Krall Plaza.[17]

Ajo është një anëtare nderi e bordit të Fondacionit Multiple Myeloma Research.[18]

Krall është përzgjedhur si Artistja e Steinway & Sons dhe performon ekskluzivisht me pianon e Steinway në sesionet e regjistrimit, koncertet dhe shfaqjet publike.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Music review: Diana Krall". Barnes & Noble. 2001-09-18. Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2010. Marrë më 2011-03-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Best of the 2000s – Artists of the Decade" positions 51–60, Billboard.
 3. ^ Kyle Smith, "Look of Love" Arkivuar 21 maj 2016 tek Wayback Machine, People (Archive), March 31, 2003, Vol. 59, No. 12.
 4. ^ "Krall, Diana", in Elizabeth Lumley (ed.), The Canadian Who's Who, Volume 43, University of Toronto Press, 2008, p. 710.
 5. ^ "Diana Krall Facts, information, pictures | Encyclopedia.com articles about Diana Krall" (në anglisht). Encyclopedia.com. Marrë më 2015-05-19.
 6. ^ "In Step With: Diana Krall" (në anglisht). Parade Magazine. 25 prill 2004.
 7. ^ Susman, Gary (10 dhjetor 2003). "Get Happy Elvis Costello marries Diana Krall. The singers wed in at Elton John's castle in England on Saturday" (në anglisht). Entertainment Weekly. Marrë më 8 mars 2011.
 8. ^ "Costello and Krall have twin boys" (në anglisht). BBC News Online. 9 dhjetor 2006. Marrë më 30 shtator 2010.
 9. ^ Caulfield, Keith (17 tetor 2009). "Streisand Leads A Record Eight Debuts In Top 10". Billboard. Nielsen Business Media. 121 (41): 36. ISSN 0006-2510. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Diana Krall's 'Wallflower': REVIEW". NY Daily News (në anglisht).
 11. ^ "First Listen: Diana Krall, 'Wallflower'". NPR.org (në anglisht). 25 janar 2015.
 12. ^ Masley, Ed (17 gusht 2015). "Interview: Diana Krall on the making of 'Wallflower'" (në anglisht). Marrë më 18 gusht 2015.
 13. ^ orderbceditor (2009-01-15). "2000 Recipient: Diana Krall | Order of BC" (në anglisht). Orderofbc.gov.bc.ca. Marrë më 2011-03-02.
 14. ^ "University of Victoria, Victoria, British Columbia, Canada, Media releases". Communications.uvic.ca. 2003-11-03. Marrë më 2011-03-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Canada's Walk of Fame celebrating Inductee Diana Krall". Canadaswalkoffame.com. 1964-11-16. Arkivuar nga origjinali më 2011-06-07. Marrë më 2011-03-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Order of Canada". Archive.gg.ca. 2009-04-30. Marrë më 2011-03-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Nanaimo Harbourfront Plaza Renamed". Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2017. Marrë më 2011-05-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Honorary Board". Themmrf.org. Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2010. Marrë më 2011-03-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]