Jump to content

Dildo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një grua me një dildo. 

Një dildo është një lodër seksi, shpesh e ndërtuar në formën e penisit të mashkullit, e destinuar për penetrim seksual apo aktivitete të tjera seksuale gjatë masturbimit ose midis partnerëve.

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të përgjithshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një dildo është një pajisje e projektuar për penetrimin e vaginës apo anusit, dhe është zakonisht prej materiali të ngurtë dhe me formë falike. Shpeshherë, në këtë përkufizim përfshihen edhe vibratorët, "butt plugs" (pajisje të dizajnuara për penetrim anal), dhe dildot e mbathura.

Këto pajisje përdoruren shpesh nga njerëz të të gjitha gjinive dhe orientimeve seksuale, për masturbim apo për aktivitete të tjera seksuale.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kendall, Christopher (2001). Gay male pornography: an issue of sex discrimination. fq. 386. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)