Seksi anal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ilustrim i seksit anal

Seksi Anal ose marrëdhënia anale në përgjithësi cilësohet penetrimi dhe fërkimi i penisit të ngritur në anusin dhe rektumit e partnerit, me qëllim kënaqësinë seksuale.[1][2][3] Forma të tjera të seksit anal përfshijnë përdorimin e gishtave ose lodrave të seksit për penetrim anal, ose seksin oral, kur ledhatohet anusi me gjuhë (anilingus).[2][4][5] Ndonëse termi seks anal përdoret më së shumti kur i referohemi penetrimit penilo-anal,[1][2][4][6] seksologët preferojnë të përdorin termin marrëdhënia anale kur i referohen penetrimit penilo-anal, dhe seks anal, për t'iu referuar çdo forme të aktivitetit seksual anal, në veçanti aktivitetin midis çifteve, për ta dalluar nga masturbimi anal.[6][7]

Njerëzit mund të përjetojnë kënaqësi nga seksi anal duke stimuluar mbaresat nervore të anusit, dhe orgazma mund të arrihet përmes penetrimit anal – nga stimulimi indirekt i prostatës te meshkujt, te stimulimi indirekt i klitorisi apo i G-spotit te femrat.[2][3][8][9] Megjithatë, për disa njerëz seksi anal mund të jet i dhimbshëm, nganjëherë tejet i dhimbshëm,[10][11] ndaj partnerët duhet të jenë komunikues e të respektojnë nevojat e njëri-tjetrit para dhe gjatë seksit anal.[12]

Seksi i sigurt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si me shumicën e formave të aktivitetit seksual, pjesëmarrësit në seks anal rrezikojnë të kontraktojnë infeksione seksualisht të transmetueshme (si HIV-AIDS). SeksI Anal konsiderohet si një praktikë seksuale me rrezik të lartë për shkak të vulnerabilitetit të anusit dhe rektumit. Indet anale dhe rektale janë shumë delikate dhe nuk ofrojnë lubrifikim natyror, kështu që ata mund të çahen lehtësisht dhe mund të lejojnë transmetimin e sëmundjeve, veçanërisht në qoftë se partnerët nuk kanë përdorur lubrifikant.[1][3][13] Seks anal pa mbrojtjen e një prezervativi konsiderohet si një nga format më të rrezikshme të aktivitetit seksual,[13][14][15] dhe për këtë arsye Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) rekomandon praktikimin e seksit të sigurt, ku përdorimi i prezervativit është primar, gjatë seksit anal.[16]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c "Anal Sex Safety and Health Concerns". WebMD. Marrë më 19 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c d Barry R. Komisaruk; Beverly Whipple; Sara Nasserzadeh; Carlos Beyer-Flores (2009). The Orgasm Answer Guide. JHU Press. fq. 108–109. ISBN 978-0-8018-9396-4. Marrë më 6 nëntor 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b c See pages 270–271 for anal sex information, and page 118 for information about the clitoris.
 4. ^ a b Dr. John Dean and Dr. David Delvin. "Anal sex". Netdoctor.co.uk. Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2010. Marrë më 29 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Vern LeRoy Bullough; Bonnie Bullough (1994). Human Sexuality: An Encyclopedia. Taylor & Francis. fq. 27–28. ISBN 0824079728. Marrë më 5 korrik 2013. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b R. Kimberly; J. Dennis Fortenberry McBrideab (mars 2010). "Heterosexual anal sexuality and anal sex behaviors: a review". Journal of Sex Research. 47 (2–3): 123–136. doi:10.1080/00224490903402538. PMID 20358456. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Anal Sex, defined". Discovery.com. Arkivuar nga origjinali më 13 qershor 2002. Marrë më 23 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "The male hot spot — Massaging the prostate". Go Ask Alice!. 28 mars 2008. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2015. Marrë më 21 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ See page 3 for women preferring anal sex to vaginal sex, and page 15 for reaching orgasm through indirect stimulation of the G-spot.
 10. ^ "Pain from anal sex, and how to prevent it". Go Ask Alice!. 26 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2015. Marrë më 7 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Joel J. Heidelbaugh (2007). Clinical men's health: evidence in practice. Elsevier Health Sciences. fq. 273. ISBN 978-1-4160-3000-3. Marrë më 14 tetor 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Damon, W; B.R. Rosser (mar–pri 2005). "Anodyspareunia in Men Who Have Sex With Men: Prevalence, Predictors, Consequences, and the Development of DSM Diagnostic Criteria". Journal of Sex and Marital Therapy. 31 (2): 129–141. doi:10.1080/00926230590477989. PMID 15859372. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ a b Robert I Krasner (2010). The Microbial Challenge: Science, Disease and Public Health. Jones & Bartlett Publishers. fq. 416–417. ISBN 0763797359. Marrë më 28 gusht 2013. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Dianne Hales (2008). An Invitation to Health Brief 2010-2011. Cengage Learning. fq. 269–271. ISBN 0495391921. Marrë më 29 gusht 2013. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Werner W. K. Hoeger; Sharon A. Hoeger (2010). Lifetime Fitness and Wellness: A Personalized Program. Cengage Learning. fq. 455. ISBN 1133008585. Marrë më 28 gusht 2013. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ World Health Organization, Department of Reproductive Health and Research Global strategy for the prevention and control of sexually transmitted infections: 2006–2015.