Seksi oral

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Seksi oral
Fellatiopozitën 69

Seksi oral i referohet aktiviteteve seksuale përfshirë stimulimin e organeve gjenitale nga përdorimi i gojës, gjuhën, dhëmbët ose fytit. Cunnilingus i referohet seksit oral kryer mbi femra ndërsa fellatio dhe irrumatio i referohen seksit oral kryer në meshkuj. Anilingus referohet stimulim me gojë të anusit të një personi. Stimulimit oral i pjesëve tjera të trupit (si në puthjeve dhe shuplaka) nuk konsiderohen zakonisht seks oral.

Njerëzit mund të angazhohen në seks oral, si pjesë e foreplay para marrëdhënieve seksuale, ose gjatë apo pas tyre. Ajo mund gjithashtu të kryhet për hir të vet.

Praktikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seksi oral mund të praktikohen nga njerëz të të gjitha orientimeve seksuale. Në kontekste heteroseksuale, seksi oral është përdorur nga disa çifte si një metodë të kontraceptimit dhe mund të zgjidhet si një alternativë për marrëdhënie seksuale për këtë arsye. Aktivitetet seksuale gojore nuk janë efektive si metodë për parandalimin e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme (prej sëmundjeve ngjitëse seksuale), edhe pse disa forma të sëmundjeve ngjitëse seksuale besohet që të jenë më pak të lehta për tu përhapur në këtë mënyrë.

Një raport i lëshuar në shtator të vitit 2005 nga Qendra Kombëtare për Statistikat e Shëndetësisë ishte bazë e një artikull në 26 shtator 2005 çështja e revistës Time. Raporti vjen nga rezultatet e një studim i mbi 12.000 amerikanëve në mes moshës 15 dhe 44 vjeç, dhe thekson se mbi gjysma e të rinjve në pyetje kanë pasur seks oral. Ndërsa disa tituj kanë interpretuar këtë si provë se seksi oral në mes të rinjve është "në rritje", ishte ky studim i parë gjithëpërfshirës i këtij lloji për të shqyrtuar çështjen.[1]

Si me masturbim reciprok dhe formave të tjera të outercourse shumë njerëz nuk e konsiderojnë seksin oral për të qenë "seksi" në të njëjtën mënyrë si marrëdhënie zhbirues dhe e konsiderojnë atë si "baza e tretë." [2] Kështu, për shumë njerëz, seksi oral mund të shihet si një mënyrë për të përjetuar kënaqësi seksuale përpara se të humbet virgjëria e dikujt.

Variantet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Facesitting është një formë e seksit oral, në të cilin pranuesi ulet në fytyrë dhënësit dhe shtyn në atë me organet gjenitale të tij ose të saj. Seksi oral mund të kryhet nga të dy partnerët në të njëjtën kohë në të ashtu-quajtur pozicioni 69.

Pështypje dhe / ose gllabërim i lëngjeve të ejakuluara ose duke i dhënë një gjerdan perlash të ndryshme mund të shkaktojë stimulimeve seksuale.

Autofellatio është një variant i mundshëm, por i rralla; autocunnilingus mund gjithashtu të jetë i mundur për gratë me shtyllë kurrizore jashtëzakonisht fleksibël.

Një akt të gjinisë së grupit të kufizuara për një grua duke seksit oral me meshkujt është referuar disa si një gangsuck, blowbang apo rresht, të gjitha derivatet e seks në grup zhargon shprehje për seks në grup. Bukkake dhe gokkun mund të përfshijë edhe seksin oral, megjithëse jo domosdoshmërisht.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lemonick, Michael D.,"A Teen Twist on Sex" Arkivuar 25 gusht 2013 tek Wayback Machine, Time, New York, September 19, 2005.
  2. ^ Jayson, Sharon,"'Technical virginity' becomes part of teens' equation", USA Today, Washington DC, October 19, 2005.