Pozicioni 69

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një mashkull dhe një femër duke kryer seks oral reciprok në pozicionin 69

Pozicioni 69 është një grup pozicionesh seksuale gjatë të cilave dy njerëz pozicionohen në mënyrë të tillë që goja e njërit është afër organit gjenital të tjetrit, dhe të dy kryejnë seks oral njëkohësisht.[1][2][3] Duke qënë se pjesëmarrësit që të dy janë në anë të kundërt të tjetrit, ato duken sikur formojnë numrat 6 dhe 9, ndaj emri 69.[3][4] Ky pozicion mund të përfshijë çdo kombinim të gjinive.

Teknika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Variacionet e pozicionit 69 përfshijnë anilingus të ndërsjellë dhe penetrimin e gishtave në anusin ose vaginën e partnerit.

Në këto pozicione, partnerët thuhet se provojnë stimulim seksual të njëkohshëm, por ky pozicion mund të jetë i bezdisshëm kur partnerët nuk kanë gjatësi të ngjashme.[5]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rojiere, Jean (2001). The Little Book of Sex. Ulysses Press. ISBN 1-56975-305-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Julie Coleman, "Love, sex, and marriage: a historical thesaurus", Rodopi, 1999, ISBN 90-420-0433-9, p.214
  3. ^ a b Aggrawal, Anil (2009). Forensic and Medico-legal Aspects of Sexual Crimes and Unusual Sexual Practices. Boca Raton: CRC Press. fq. 380. ISBN 1-4200-4308-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ René James Hérail, Edwin A. Lovatt, "Dictionary of Modern Colloquial French", Routledge, 1990, ISBN 0-415-05893-7, p.484
  5. ^ Rathus, Spencer A.; Nevid, Jeffrey S.; Fichner-Rathus, Lois; Herold, Edward S.; McKenzie, Sue Wicks (2005). Human sexuality in a world of diversity (bot. 2nd). New Jersey, USA: Pearson Education. fq. 221. ISBN 0-205-46013-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)