Pozicioni seksual

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Një pozicion seksual është një pozicion i trupit që një individ ose një çift mund të përdorin gjatë marrëdhënies seksuale apo aktiviteteve të tjera seksuale.  Aktet seksuale në përgjithësi përshkruhen nga pozicionet që pjesëmarrësit marrin gjatë kryerjes së këtyre akteve. Edhe pse marrëdhëniet seksuale në përgjithësi përfshijnë penetrimin e organeve gjenitale të një personi nga një tjetër, pozicionet seksuale zakonisht përfshijnë edhe aktivitete seksuale penetrative edhe aktivitete jo-penetrative.

Marrëdhëniet seksuale mund të ndahen në tre kategori, të cilat janë më shpesh të praktikuarat: seks vaginal (përfshirë penetrimi vaginal), seksi anal dhe oral.[1] Aktet seksuale mund të përfshijë edhe forma të tjera të stimulimit gjenital, të tilla si masturbimi solo ose i ndërsjelltë, i cili mund të përfshijë fërkimin ose penetrimin organeve seksuale me anë të gishtave, ose me anë të një pajisje (lodra seksi si një dildo ose vibrator).

Pozicione ekskluzivisht penetrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këto pozicione përfshijnë futjen e një objekti falik (të tilla si një penis, dildo, etj) brenda në vaginë, anus ose në gojë.

Pozicione jo-eksluzivisht penetrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicione jo-penetrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seks në grup[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sexual Intercourse". Discovery.com. Arkivuar nga origjinali më 2008-08-22. Marrë më 2008-01-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lexim i mëtejshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]