Dinara Nazarbayeva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dinara Nursultanqyzy Nazarbayeva' (Kazakisht: Динара Нұрсұлтанқызы Назарбаева; lindi më 19 gusht 1967[1]) është biznesmene kazake dhe vajza e presidentit kazak Nursultan Nazarbayev. Nzarbayeva lindi në Temirtau, RSS Kazakistan, Bashkimi Sovjetik.[1] Edhe pse nuk është figurë publike, ajo është personi i katërt më i pasur në Kazakistan, me një pasuri që llogaritet të jetë rreth 1.3 miliardë dollarë.[2]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo është e martuar me Timur Kulibayev,[3] dhe çifti kanë tre fëmijë, një vajzë dhe dy djem. Burri i saj është biznesmen dhe personi i tretë më i pasur në Kazakistan dhe personi i 97-të i pasur në botë.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Государство | Общественные деятели | Кулибаева Динара". Biografia.kz. Arkivuar nga origjinali më 2014-01-11. Marrë më 2014-02-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "World's Billionaires 2011". Forbes.com. 2012-04-18. Marrë më 2014-02-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ ""Самұрық-Қазына" АҚ ақпараттық-талдамалық порталы". Sk.kz. Arkivuar nga origjinali më 2012-04-26. Marrë më 2014-02-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Timur Kulibaev". Forbes. 2012-04-18. Marrë më 2014-02-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)