Diskutim:Azia Jugperëndimore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Azia Jugperëndimore. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Lindja e Mesme? Pershendetje. desha te diskutoj ne lidhje me kete artikull:Lindja e Mesme apo Azia Jugperëndimore apo Lindja e Afërme. Duhet sqaruar qka nenkuptojme me Lindjen e Mesme , çka me Lindjen e Afërme e çka me Azinë Jugperëndimore. Në literaturen gjeografike nuk ka term Azia Perëndimore.Azia Jugperëndimore përfshinw Lindjen e Afërme me nji pjesë të Afrikës dhe Lindjen e Mesme-pra Iranin, Afganistanin dhe nji pjesë te Pakistanit. Unë mendoj se artikulli Lindja e Mesme duhet bashkuar me artikullin me artikulli Azia Jugperëndimore ose duhet ndrruar titullin në Lindja e Afërme, sepse nuk kemi të bëjmë me Lindjen e Mesme. Shpresoj se ish i kjart. Për më tepër shikoni tek Wikipeditë tjera se si i kan redaktuar.Planeti 5 Dhjetor 2008 13:44 (CET)

Ti je gjeografi, nerroje ashtu si eshte beje, vendos dhe referenca dhe ska diskutim.Puntori 5 Dhjetor 2008 13:57 (CET)

Ok. Flm në bashkëpunim, dhe në ndihmesen tuaj të ma hershme për Stampat. Planeti 5 Dhjetor 2008 14:09 (CET)

Një minut tani sepse nuk pajtohem plotësisht këtu, nëse shikojmë wikipedinë angleze shohim se Lindja e Mesme është regjion që përfshinë jo vetëm Azinë jugperëndimore por edhe disa shtete të Afrikës Veriore, pra dy termet nuk i referohen të njëjtit regjion kurse "Lindja e Afërme" (Near East) fillimisht ishte përdorur për shtetet ballkanike kurse tani i referohet shteteve në Azinë Jugperëndimore që gjenden mes Iranit dhe Detit Mesdhe, dhe në fund nuk mendoj se "Azia Jugperëndimore" përdoret edhe për një pjesë të Afrikës siç thoni ju --Cradel 5 Dhjetor 2008 20:13 (CET)
Me rendesi eshte te mos perzihen termet politike me ato gjeografike. Puntori 6 Dhjetor 2008 00:51 (CET)
I kam shiku te gjitha shkrimet ne Wikipedia, ne shumë gjuhe, ka dallime dhe perzierje. Dallohet Lindja e Afërme, Lindja e Mesme, dhe Lindja e Largët. Këto terme vlejnë për Evropianët, pra edhe për neve ballkanasit. Në literaturen ballkanike Ndarja regjionale e Azisë ndahet në:Azia Jugore,Azia Juglindore, Azia Lindore, Azia Qendrore,dhe Azia Jugperëndimore. Nuk ka Regjoin të Azisë Perëndimore. Nëse themi se Azia Jugperëndimore është Lindja e Mesme atëherë nuk kem ndonji regjion të cilin mund ta quajm Lindja e Mesme ( përveq nëse mendoni se "Ballakni" është Lindje e Afërme), prandaj mendoj dhe jo vetëm unë se duhet të metet ashtu sikurse e kam redaktu në Azia Jugperëndimore ( shih referencat:Dr.sc. Riza Çavolli: Gjeografia Regjionale e Azisë. Universiteti i Prishtinës-FSHMN. Prishtinë,1998.pastaj edhe në Wikipeditë enë Gjuhët ballkanike. kështu mësohet me vite ....). Planeti 6 Dhjetor 2008 08:35 (CET)
Kuq-Lindja e Mesme
Gjelbër - Lindja e Afërme
Zi - Azia Jugperëndimore
Mos t'i ngatërrojmë gjërat, "Lindja e Mesme" dhe "Lindja e Afërme" janë më shumë regjione kulturore, përkundër "Azisë Jugperëndimore" që është regjion gjeografik, për sqarim kam krijuar një hartë ku tregohen tri regjionet (përafërsisht) dhe dallimi mes tyre --Cradel 7 Dhjetor 2008 13:09 (CET)


Përshëndetje!

Nuk e di sa ka kuptim që Lindja e Afërme të jetë në kuadër të Lindjes së Mesme. Nuk e kam të kjart kujt po i referoheni.Këto nocione jaë evropianëve, mos t'i ngatrrojmë gjërat. Vet fjalët: e Afërme, e Mesme dhe e Largët kan një kuptim ( është fjala nga Evropa). Planeti 7 Dhjetor 2008 13:26 (CET)
Sigurisht që ka kuptim sepse këto terme kanë ndryshuar kuptimin e tyre prej kur janë përdorur fillimisht, siç thashtë edhe më lart, Lindja e Afërme fillimisht është përdorur për vendet ballkanike, Lindja e Mesme për Arabinë, Indinë etj, dhe Lindja e Largër për Kinën, Japoninë etj. por kuptimi i tyre ka ndryshuar dhe meqë jemi në kohën e Globalizmit përdoren termet si Azia lindore, jugore etj. dhe Lindja e mesme, e afërme etj. kanë mbetur vetëm si terme politike dhe përdoren për të përmbledhur shtete që janë të lidhura nga aspekti kulturor
P.S. A ka kuptim që Evropa juglindore të jetë brenda Evropës jugore, njësoj sikur me Lindjen e Mesme dhe të Afërme --Cradel 7 Dhjetor 2008 13:33 (CET)
shiko, [[1]]:pastaj [[2]]:[[3]],[[4]],Planeti 7 Dhjetor 2008 13:39 (CET)
Po por shiko edhe [[5]], [[6]] dhe [[7]], [[8]], [[9]] dhe [[10]], [[11]] dhe [[12]], [[13]], por sido që të jetë nuk kemi nevojë të marrim shembull nga fqinjët por nga më të mirët (wikipedia anglisht) ;) --Cradel 7 Dhjetor 2008 15:14 (CET)
Si do që të jetë unë mendoj t' referohemi të nderuarit Prof. Dr.Riza Çavolli: Gjeografia Regjionale e Azisë. Universiteti i Prishtinës-FSHMN. Prishtinë,1998. Planeti 7 Dhjetor 2008 15:24 (CET)
Mendoj se më së miri është lëmë kështu si është --Cradel 14 Dhjetor 2008 00:16 (CET)

Nëse artikulli është për gjeo-fizik[Redakto nëpërmjet kodit]

Nëse artikulli është për gjeo-fizik atëherë Azia Jugperëndimore duhet të merret me atë pjesë nëse është për gjeo-politik atlherë duhet të merret me atë pjesë. Po që se është i përzier, atëherë ose krijohen dy artikuj ose artikulli sipas gjendjes gjendje që qëndron më gjatë d.m.th fizike apo politike? Në bazë të njasaj harte ma merr mendja se nuk bonë me konë një artikull pasi që ajo hartë i ndanë kuptimet gjeo-fizikë me kuptimet gjeo-politik, kulturorë e ku ta di unë. Me fjalë të tjera njëra është gjeografi shkencore botërore dhe tjetra popullore mesdhetare --Hipi Zhdripi 14 Dhjetor 2008 06:54 (CET)

Pse rajoni i Afrikës Veriore dhe i Azisë Jugperëndimore është quajtur "djepi i qytetërimit botëror" ?