Diskutim:Dogana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Dogana. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Dogana është njësi administrative apo jo? sektor, repart i shteti që merret me disa punë të caktuara (protokollimin e importit dhe eksportit të mallërave, qarkullimin e mallërave brenda shteteve). Krahasim me teknologjit komjuterike protokolli për paketat e informatave hyrse dhe dalëse në rrjetë (kompjuter)--Hipi Zhdripi 6 Qershor 2007 17:47 (UTC)

Në kompjuter mund të krahasohet me Firewall, edhe pse taxat etj. EaglealDiskuto► 6 Qershor 2007 17:53 (UTC)

D.m.th dy elemente u gjeten - hahah. Po kjo po ma trubllonë pakes dogana dallohet nga autoritetet e imigracionit d.m.th është fjala për autoritete kufitare, aty sipas mendjes time duhet të hynë edhe Dogana. Si do që të jetë të gjitha këto duhet të jenë njësi apo nën-klasifikime të shtetit.--Hipi Zhdripi 6 Qershor 2007 18:05 (UTC)

Une per keto gjera nuk mare shume vesh. :-) --EaglealDiskuto► 6 Qershor 2007 18:07 (UTC)

Kuriozitet[Redakto nëpërmjet kodit]

Si me futë diku që Naim Frashëri ka qen doganjerë i njohur në Sarandë, gjatë sundimit të Perandoris Osmane më 1874.--Hipi Zhdripi 20 Janar 2008 06:56 (UTC)