Diskutim:Lista e serive të Black Lagoon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Lista e serive të Black Lagoon. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Episodë apo Episode? --Proud To Be Albanian diskuto°) 3 Prill 2007 15:41 (UTC)

Lista e episodeve të Black Lagon duhet korrekt. tung --bet_0 3 Prill 2007 15:50 (UTC)
Lista e episodeve të "Black Lagon"-it ose
Lista e episodeve "Black Lagon"--Hipi Zhdripi 4 Prill 2007 13:33 (UTC)

Seri vs. Episod[Redakto nëpërmjet kodit]

Sqaroje me mire pse episodi nuk eshte sakte, kurse seria po? --Proud To Be Albanian diskuto°) 4 Prill 2007 11:16 (UTC)

Nuk e kam prekur fare une ate faqe. Puntori me duket se eshte marre me kete pune. Shiko historikun per me shume detaje. Madje madje, une e kisha vene thjeshte Epizodet e Black Lagoon. Pa koment me pak fjale... --Lagoon 4 Prill 2007 12:38 (UTC)
Ai ka dhane arsyjen, por ajo arsyje nuk mjafton. Lista duhet me qene fillim, pershkak se eshte nje liste. --Proud To Be Albanian diskuto°) 4 Prill 2007 13:24 (UTC)
Bah!!! Vendosni per me mire!--Lagoon 4 Prill 2007 13:36 (UTC)

Episod dhe Seri tedyja jane ne rregull sa i perket perdorimit ne shqip (dmth ekzistii i tyre ne fjalorin shqip). E bera seri sepse cfardo qe kemi ne wikipedia shqip kemi me seri (sa i perket titujve), kurse neper artikuj eshte perdorur edhe episod. Qellimi im ishte fjala te jet rreshitese sikur qe themi:Filma serik dhe jo (episodik), seriale dhe jo episodiale etj. Dhe e dyta ishte mendimi se shume editues e perdorin epizod kurse fjala seri perdoret pa gabim. Sa me perket mua mundeni menjhere te e kthemi.

Shendet (Puntori 4 Prill 2007 14:47 (UTC))

Si te artisti, qe eshte edhe sinonim per aktorin, eshte seria per episodin, por te gjithe listat cka kane te bejne me aktorë, shkruhet perhere lista e aktoreve, ishte mire edhe ketu ashtu te behet njejte, pasi qe seria eshte term i pergjithshem, epizodi shkruhet nganjehere pershkak sepse kur shqiptohet nga anglishtja apo gjermanishtja tingullohet s ne shume rast z, epizodi mundet edhe te zhvendoset pas. Po thash me mire te vendosin tjerte, me zhvendos tash tek lista e episodeve me duket pak egoist. Episod i thuhet edhe filmave me disa pjese, permendje ne ane. --Proud To Be Albanian diskuto°) 4 Prill 2007 17:56 (UTC)

Une nuk jom ka e di a është seri apo epizodë. Nëse copat e ati filmi lidhen njëra me tjetren është epizotë si te drama "akti", nëse copat e ati filmi mund të "qëndrojnë" të vetme atëherë është seri. Shkurt shqip në këtë rastë është seri sepse është prodhim serik (po ma merr mendja) dhe tema janë të ndryshme nga njëra copë në tjetër. Sido që të jetë në Kosovë është zakonë që për këto të thuhet filmi serik, ndërsa kur flitet për copën thuhet epizodi 1547 dhe nuk thuhet seria 1547.--172.174.150.245 5 Prill 2007 12:50 (UTC) Upsss! D.m.th sipas kësaj logjike ska nevojë me shkru lista por vetem Seriali Bla, Bla e në fletë shkruhen epizodat e serialit (serit e serialit nuk përdoret sepse le të kuptohet për dy filma, dy prodhime të ndryshme që nuk kanë të bëjnë njëra me tjetren).

Votim[Redakto nëpërmjet kodit]

Le të jet ky votim me vlere edhe per perdorimet ne here tjera jo vetem kete here.

Episod[Redakto nëpërmjet kodit]

Seri[Redakto nëpërmjet kodit]