Jump to content

Dita Botërore e Studentëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dita Botërore e Studentëve festohet më 15 tetor, kur është ditëlindja e Presidentit të 11-të të Indisë, A. P. J. Abdul Kalam. [1]

Edhe pse e quajtur "Dita Botërore e Studentëve", kjo ditë nuk ka asnjë njohje jashtë Indisë. [2] Është një keqkuptim i zakonshëm në Indi që kjo ditë është caktuar nga Kombet e Bashkuara, por Rajiv Chandran, Qendra e Informacionit të OKB-së për Indinë dhe Zyrtari Kombëtar i Informacionit të Butanit, i tha një media kombëtare se Kombet e Bashkuara nuk kishin bërë një deklaratë të tillë. [1] 15 tetori është shpallur Dita Ndërkombëtare e Grave Rurale në faqen zyrtare të Kombeve të Bashkuara. [1] Nëse Kombet e Bashkuara do të bëjnë një njoftim zyrtar në një ditë të caktuar, ai duhet t'i kërkohet Asamblesë së Përgjithshme nga një shtet anëtar dhe më pas të diskutohet dhe votohet. [1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d "UN denies announcing World Students' Day". Marrë më 2022-01-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "The UN never recognised Abdul Kalam's birthday as World Students' Day". FACTLY (në anglishte amerikane). 2021-10-27. Marrë më 2022-01-10.