Jump to content

Dita Kombëtare e Suedisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festimi i Ditës Kombëtare Suedeze në KungsträdgårdenStokholm më 2008

.

Dita Kombëtare e Suedisë (Suedisht: Sveriges nationaldag) është një festë kombëtare e cila festohet çdo vit në Suedi më 6 qershor. Para vitit 1983, dita festohej si Dita e Flamurit të Suedisë (suedisht: svenska flaggans dag). Në atë kohë, dita u emërua Dita Kombëtare Suedeze nga parlamenti i Suedisë.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tradita e festimit të kësaj date filloi në vitin 1916 në Stadiumin Olimpik të Stokholmit, për nder të zgjedhjes së Mbretit Gustav Vasa në vitin 1523, pasi ky ishte konsideruar themelimi i Suedisë moderne. Disa vënë në dyshim vlefshmërinë e kësaj si një festë kombëtare, pasi ajo nuk u vu re si një festë deri në dekada më vonë. Sidoqoftë kjo ngjarje nënkupton fundin e Bashkimit të Kalmarit të qeverisur nga Danimarka, kështu që në një farë kuptimi është një shënim i pavarësisë suedeze, megjithëse ngjarja ndodhi shumë kohë më parë që nuk ka një prani aq të fortë në vetëdijen shoqërore sa ka, për shembull, Dita e Kushtetutës Norvegjeze, syttende mai.

Në vitin 2005, ajo u bë një festë zyrtare suedeze. Ky ndryshim çoi në më pak ditë pushimi nga puna (më shumë ditë pune) pasi 6 qershori do të bjerë periodikisht në fundjavë. Ndër traditat më të reja që janë shfaqur që kur Dita Kombëtare u kthye në ditë të kuqe është një ftesë nga Mbreti për publikun për të vizituar pjesë të mëdha të Pallatit të Stokholmit gjithë ditën pa tarifat e zakonshme të hyrjes.

Ushqimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumë festa suedeze kanë një ushqim tradicional të shoqëruar me festimin si proshutë për Krishtlindje, vezë për Pashkët dhe harengë për Ditën e Shën Gjonit. Dita kombëtare e Suedisë nuk ka një traditë të vendosur ushqimore. Në vitin 2016, ishte më e zakonshme me smörgåsbord dhe pjata të ngjashme që deri në mes të verës sipas një sondazhi nga organizata industriale Min mat, të tilla si patate të freskta me barishte, harengë, vezë (ose [[Omletomëletë), salmon, peksimadhe dhe luleshtrydhe (ose manaferrat). Sipas Barbro Blehr, profesor i etnologjisë në Universitetin e Stokholmit, pikniket janë të zakonshme më 6 qershor.[2] Historiani i vaktit Richard Tellström beson se është e zakonshme të pjekësh me skar në atë ditë.[3]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sveriges nationaldag" [Dita Kombëtare e Suedisë]. nordiskamuseet.se (në suedisht). 26 shkurt 2013. Marrë më 1 mars 2020.
  2. ^ "I Sverige firar vi med picknick" [Ne festojmë me piknike në Suedi] (në suedisht). Svenska Dagbladet. Marrë më 6 qershor 2021.
  3. ^ "Det äter vi helst på nationaldagen" [Kështu preferojmë të hajmë në Ditën Kombëtare]. Aftonbladet (në suedisht). Marrë më 6 qershor 2021.