Jump to content

Domérat

Coordinates: 46°21′40″N 2°32′07″E / 46.3611°N 2.5353°E / 46.3611; 2.5353
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Domajrak
Domairac (Ocitanisht)
Domérat (Frëngjisht)
Kisha e Domajrakut
Kisha e Domajrakut
Stema Domajrak
Domérat is located in Earth
Domérat (Earth)
Koordinatat: 46°21′40″N 2°32′07″E / 46.3611°N 2.5353°E / 46.3611; 2.5353
VendiFranca
Sipërfaqja
1
35.540 km2 (13.722 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
8.698
 • Dendësia240/km2 (630/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Domérat (Shqip: Domajraku ; Ocitanisht: Domairac) është një komunë franceze, e cila ndodhet në departamentin Aleirrajonit Auvernia-Rhône-Alpes.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±% p.a.
17931.810—    
18001.456−3.06%
18061.367−1.05%
18212.113+2.95%
18312.812+2.90%
18363.006+1.34%
18413.022+0.11%
18463.169+0.95%
18513.130−0.25%
18563.129−0.01%
18613.221+0.58%
18663.438+1.31%
18723.524+0.41%
18763.506−0.13%
18813.554+0.27%
18863.657+0.57%
18913.616−0.23%
18963.513−0.58%
VitiPop.±% p.a.
19013.353−0.93%
19063.535+1.06%
19113.147−2.30%
19212.830−1.06%
19262.831+0.01%
19313.044+1.46%
19363.019−0.16%
19464.177+3.30%
19545.072+2.46%
19625.685+1.44%
19685.725+0.12%
19757.139+3.20%
19828.534+2.58%
19908.875+0.49%
19998.812−0.08%
20079.000+0.26%
20129.030+0.07%
20178.780−0.56%
Source: EHESS[1] and INSEE (1968-2017)[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Domérat – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale